HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #akademia

 14.09.2017

Warta Zawiercie partnerem Akademii

Klub z Zawiercia został partnerem Akademii Zagłębia im. Włodzimierza Mazura. Współpraca polegać będzie przede wszystkim na wspólnym modelu szkolenia młodzieży. Przedstawiamy wypowiedź Prezesa Warty Zawiercie, Pana Bogdana Janikowskiego.

Współpraca Akademii Zagłębia z Wartą Zawiercie będzie z korzyścią dla dwóch klubów, co podkreśla prezes Bogdan Janikowski. Bardzo istotnym elementem partnerstwa będzie również selekcjonowanie najbardziej uzdolnionych zawodników Warty Zawiercie do Zagłębia Sosnowiec. Przy podpisywaniu umowy byli obecni Marcin Jaroszewski - prezes Zagłębia S.A., Jarosław Wojciechowski koordynator Akademii Zagłębia im. Włodzimierza Mazura, a także Bogdan Janikowski i Rafał Reroń, czyli prezes i wiceprezes Warty Zawiercie. 

- Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą, ponieważ nasz klub jest w pobliżu, mamy podobną historię do Zagłębia Sosnowiec, gdyż Warta Zawiercie jest tylko  15 lat młodsza od klubu z Sosnowca. W tej chwili, od paru lat klub jest na dobrym poziomie, szkolimy dużo młodzieży, dlatego też pomysł współpracy z lepszym zespołem, z wyższej klasy rozgrywkowej. Mamy w tej chwili w klubie ponad 200 młodych piłkarzy, w różnych kategoriach wiekowych, w tym 9 grup młodzieżowych, z tego 7 gra w rozgrywkach ligowych swoich kategorii wiekowych. Najważniejsze jest dla nas, aby młodzież która zaczyna u nas edukację piłkarską, miała możliwość kontynuowania kariery. Dysponujemy bazą treningową, ale na pewno Zagłębie ma lepsze warunki i lepsze programy szkoleniowe, na których chcemy skorzystać.  Jest to pożytek dla obydwóch stron, ponieważ klub w wyższej klasie rozgrywkowej też szuka dookoła. Wiele klubów współpracuje z Zagłębiem, my możemy zaoferować współpracę również w zakresie grup seniorskich. Istotnym elementem partnerstwa jest to, że zawodnicy, którzy nie grają w pierwszym składzie, mogą grać w IV lidze, gdzie my obecnie jako Warta Zawiercie się znajdujemy. Jesteśmy dobrym zespołem 4-ligowym. To również poszerza możliwość współpracy. W tej chwili jest dobry moment na to , ponieważ mamy duże zapotrzebowanie, a rodzicie wręcz wymuszają na nas, by tworzyć kolejne grupy. Zajęcia są prowadzone bardzo rzetelnie, wszyscy trenerzy mają wyższe wykształcenie oraz ciągły kontakt z dziećmi, ponieważ pracują w szkołach jako czynni nauczyciele WF-u. Poprzez trenerów mamy dobry kontakt z rodzicami, a to procentuje, ponieważ to od nich zależy czy te dzieci trafią do nas czy teraz też do Zagłębia. My chcemy pokazywać rodzicom i dzieciom, że jeżeli dziecko od 6-7 lat ma zamiłowanie do piłki, to może tą karierę kontynuować w sposób ciągły, nie jak w tej chwili to bywa, że rodzice szukają klubów partnerskich na własną rękę. My chcemy pokazać ten proces szkoleniowy poprzez Zagłębie, może jeszcze dalej. Chcemy pokazać rodzicom i dzieciom, że w momencie kiedy zaczynają szkolenie u nas mogą podążać ścieżką bardzo prostą, na zasadach partnerskich oraz być za chwilę w Zagłębiu, czy jeszcze wyżej. Musimy nawiązać do takiej tradycji, gdzie pojawiali się zawodnicy z Zagłębia Dąbrowskiego, którzy wychodzili z klubów klas okręgowych, w efekcie czego grali później w pierwszym zespole Zagłębia Sosnowiec. To jest region, który generuje zdolną młodzież - podsumował model współpracy Prezes Bogdan Janikowski.