Aktualności

#aktualności #akademia

 10.09.2018

Rusza program Ekstra Talent

W 16 klubach LOTTO Ekstraklasy startuje trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. W Warszawie zorganizowano pierwsze z 4 spotkań z szefami akademii piłkarskich 4 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Spotkanie z udziałem Zagłębia odbędzie się 18 września w Zabrzu.

Przybliżamy działalność Akademii

Wraz z przedstawicielami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, Wisły Płock i Korony Kielce, Ekstraklasa S.A. podejmuje tym samym próbę oceny wyzwań stojących przed polskim systemem szkolenia. Celem jest także przybliżenie działalności akademii szkolących młodzież w klubach. 

Równolegle do pierwszego spotkania zainaugurowana została kolejna edycja cyklu Ekstra Talent. Imprezy łączą w sobie turniej piłki nożnej przeznaczony dla dzieci do dwunastego roku życia, a także testy sprawnościowe. Kluby Ekstraklasy będą gościć na swoich obiektach młodych uczestników programu w dniach od 10 do 28 września br. W programie biorą udział młodzi piłkarze z drużyn klubowych oraz zaproszonych do udziału zespołów z regionu. Podczas każdego turnieju rywalizacja będzie się odbywać na czterech boiskach z udziałem zespołów złożonych z 12 zawodników. W przerwach między fazami turnieju przeprowadzone zostaną testy sprawnościowe według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT. Ich wyniki będą zapisane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- To kolejna edycja cyklu Ekstra Talent. Turnieje są doskonałą okazją, aby sprawdzić piłkarskie umiejętności najmłodszych zawodników. Dla dzieci to z jednej strony dobra zabawa, ale i możliwość poznania smaku prawdziwej sportowej rywalizacji i pierwszych poważniejszych zwycięstw. To też dobry sposób budowania bazy młodych talentów. Niektóre z nich być może zabłysną kiedyś w profesjonalnej piłce. Z kolei dla samych klubów, które w swoich akademiach szkolą wielu uczestników turnieju, to możliwość zewnętrznej oceny efektów ich pracy - komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa S.A.

Sprawność fizyczna do poprawki

W turniejach weźmie udział wielu wychowanków klubowych akademii. Tylko w czterech z nich Legii Warszawa, Jagiellonii  Białystok, Wiśle Płock i Koronie Kielce szkoli się piłkarsko aktualnie ponad 1600 dzieci. To pokazuje, jak ważne dla klubów LOTTO Ekstraklasy jest dbanie o rozwój przyszłych talentów. Dzięki pracy akademii młodzi piłkarze przechodzą wszystkie szczeble piłkarskiego rozwoju, debiutują w pierwszej drużynie, otrzymują powołania do młodzieżowych kadr narodowych i grają w turniejach w Polsce oraz za granicą. Głównym wyzwaniem pozostaje niewystarczająca baza treningowa i ograniczone środki na cele szkoleniowe. Przedstawiciele klubów zwracają natomiast uwagę na niewystarczającą sprawność fizyczną ogółu dzieci. 

Jedną z większych akademii pochwalić się może Korona Kielce, w której obecnie trenuje niemal 800 młodych zawodników w 33 drużynach. Sportową opiekę sprawuje nad nimi 39 trenerów. Efekty? Kielecki klub w sezonie 2017/2018 doczekał się 16 powołań wychowanków do młodzieżowych kadr Polski, a w pierwszym zespole aktualnie gra 7 zawodników wywodzących się z klubowej akademii. Młodzieżowe drużyny Korony odnoszą sukcesy nie tylko w turniejach krajowych, ale też międzynarodowych. Ostatnio zawodnicy z rocznika 2004 wzięli udział w silnie obsadzonym turnieju Codion Cup w Chinach, gdzie na dwanaście drużyn zajęli szóste miejsce. Ponadto grupa z rocznika  2005 zagrała w finale turnieju w niemieckim Magdeburgu i ostatecznie zajęła w nim drugie miejsce. 
Wisła Płock prowadzi zorganizowane zajęcia piłkarskie dla 377 dzieci podzielonych na 12 grup młodzieżowych. Najmłodsi uczestnicy uczą się futbolu pod okiem 28 trenerów i asystentów. Na szkolenie dzieci i młodzieży klub przeznacza 800 tys. zł rocznie i ta kwota w 65% finansowana jest z budżetu Wisły Płock. Pozostała część pochodzi ze środków od miasta, składek rodziców, działalności gospodarczej i od sponsorów. W pierwszej drużynie znajduje się aktualnie czterech zawodników wychowanych przez klub, a Adam Radwański trafił do młodzieżowej kadry Polski. O dobrych rezultatach pracy w Płocku świadczą wyniki osiągane na turniejach krajowych i międzynarodowych.

Wychowankowie Legii dają radę

Duże tradycje w szkoleniu juniorów ma także Legia Warszawa. Aktualnie 30 trenerów klubu z Łazienkowskiej prowadzi 165 młodych piłkarzy, podzielonych na 11 grup. Oprócz tego kilka tysięcy osób uczy się w Legia Soccer Schools. Działalność klubowej akademii zaprocentowała 19 wychowankami z roczników 1991-1999, którzy zadebiutowali w Ekstraklasie w barwach Legii, a 31 piłkarzy w ostatnim sezonie zostało powołanych do reprezentacji juniorskich U15-U21. W minionym sezonie drużyny młodzieżowe Legii rozegrały ponad 200 meczów z zagranicznymi rywalami, wygrywając z m.in. z Ajaksem Amsterdam, Feyenoordem Rotterdam, czy Borussią Dortmund. 
Prężnie działa także klubowa akademia w Białymstoku. Jagiellonia pod swoją opieką ma aktualnie 300 piłkarzy, których szkoli 28 trenerów w 12 zespołach. W sezonie 2017/2018 powołanych do młodzieżowych reprezentacji juniorskich zostało 12 zawodników klubu. Pierwszą drużynę Białostoczan zasiliło także w ostatnich latach 45 zawodników wychowanych przez klubową akademię. Największe sukcesy młodzieżowych drużyn Jagiellonii to złote oraz brązowe medale Mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych wywalczone przez rocznik 1992 oraz Mistrzostwo Polski w kategorii U-17 zdobyte przez rocznik 2001.

Zmagania z infrastrukturą

Działalność klubowych akademii to jednak nie tylko triumfy w turniejach. Codziennością są zmagania z infrastrukturą nieodpowiadającą potrzebom. Na przykład w Koronie piłkarze akademii muszą trenować na kilku obiektach rozrzuconych po całych Kielcach. Do dyspozycji są trzy boiska, które jednak są dzielone z innymi klubami i prywatnymi akademiami. W zimie kieleckie drużyny trenują na kilku halach sportowych na terenie miasta i pobliskich miejscowości. Koronie wtóruje Legia, która również potrzebuje dla swojej akademii przynajmniej jednego dodatkowego boiska oraz zlokalizowanej w jego pobliżu bursy dla wychowanków.
Istotną barierą jest poziom kondycji fizycznej najmłodszych. Sprawność nastolatków i wyniki ogólnorozwojowe są z roku na rok coraz słabsze, co powinno budzić spory niepokój. Nadrzędnym celem pozostaje zdrowy tryb życia w kontekście społecznym, dopiero później można z tego korzystać w szkoleniu młodych piłkarzy. Akcje popularyzujące uprawianie sportu i projekty dotyczące lekcji wychowania fizycznego są do tego niezbędne.
Wszystko to pokazuje, jak potrzebne są zarówno programy jak Ekstra Talent, jak i stałe podejmowanie dyskusji na temat szkolenia młodzieży w Polsce. Z jednej strony może to pomóc w dalszym rozwoju piłkarskich akademii, a jednocześnie sprawi, że polska młodzież będzie coraz liczniej angażować się w sport.

Źródło: Ekstraklasa SA