Aktualności

#aktualności #wywiad #kibice #akademia

 21.03.2019

PIŁKARSKIE PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

Naprawdę warto doskonalić swoje umiejętności w Akademii Zagłębia Sosnowiec! Dysponujemy najlepszą infrastrukturą sportową na południu Polski. Kadrę szkoleniową stanowią odpowiednio wyedukowani trenerzy. Naszym piłkarzom zapewniamy profesjonalną organizację pracy i w równym stopniu dbamy o ich rozwój sportowy oraz edukację w szkole podstawowej i liceum.

Niezwykle istotny element funkcjonowania naszej Akademii stanowią konfrontacje międzynarodowe oraz współpraca z innymi klubami i organizacjami sportowymi. Dzięki temu młodzi gracze Zagłębia Sosnowiec mogą uczyć się futbolu na najwyższym poziomie, rywalizując z czołowymi europejskimi drużynami. Miniony weekend sześciu naszych futbolistów z rocznika 2005 spędziło w Austrii i Niemczech. Mateusz Augustyn, Szymon Celej, Antoni Kulawiak, Kacper Siuta, Jakub Sraga i Stanisław Tarkowski najpierw zwiedzili Akademię Red Bull Salzburg i wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Adama Gawrona mieszkającego od ponad 30 lat w Niemczech szkoleniowca pracującego na co dzień w austriackiej akademii. Następnie Zagłębiacy zmierzyli się z młodymi piłkarzami Bayernu Monachium w stolicy Bawarii. Razem z naszymi chłopakami w Austrii i Niemczech przebywał Łukasz Girek menadżer Akademii Zagłębia Sosnowiec, który był również współorganizatorem całego wyjazdu.

-

SKĄD TEN KIERUNEK?

- Kilka miesięcy temu podczas turnieju w Czechach spotkałem się z ludźmi z Bayernu Monachium i zapytałem o możliwość przyjazdu na mecz do stolicy Bawarii. Wtedy jeszcze nie byłem pracownikiem Zagłębia Sosnowiec, natomiast reprezentowałem projekt APMT Polska, z którym Zagłębie współpracuje. Po powrocie z Czech skontaktowałem się z Panem Dominikiem Beckenbauerem wnukiem legendarnego Franza Beckenbauera, koordynatorem młodzieży w klubie z Niemczech i ustaliliśmy, że chłopcy z projektu APMT Polska przyjadą do Monachium w marcu. W międzyczasie skontaktowałem się także z Adamem Gawronem trenerem rocznika 2005 w Akademii Red Bull Salzburg i tym sposobem spędziliśmy fantastyczny weekend w topowych europejskich akademiach.

-

-

CZYM JEST PROJEKT APMT POLSKA?
- To projekt stworzony przez ludzi specjalizujących się w pracy z dziećmi i gwarantujących najwyższą jakość tej pracy. Trenerzy APMT Polska rekrutują utalentowanych młodych graczy z Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia, szkolą ich i promują, dzięki czemu najlepsi trafiają do czołowych polskich akademii. Dzięki współpracy Zagłębia z APMT Polska do Sosnowca trafiło już 6 chłopców z roczników 2005 i 2007, a wkrótce pojawią się kolejni.

JAKIE WRAŻENIA?
- Akademie Bayernu Monachium i Red Bull Salzburg to absolutny top. Najwyższy poziom szkoleniowy, organizacyjny i infrastrukturalny.  Chciałbym, żeby nasi trenerzy i piłkarze oraz osoby zarządzający klubem osobiście mogły zobaczyć jak funkcjonują akademie, które wyznaczają światowe trendy. Wstępnie umówiłem się z niemieckimi trenerami, że trzy roczniki Zagłębia Sosnowiec pojadą do kampusu Bayernu Monachium jeszcze w tym roku. Przy okazji tego wyjazdu spróbujemy jeszcze zorganizować wizyty w akademiach Red Bull Salzburg i Austrii Wiedeń.

-

-

WNIOSKI?
- W Bayernie i Red Bull grają najlepsi z najlepszych. Bayern wiadomo, ich skauci są na wszystkich kontynentach. Nie wiedziałem jednak, że Red Bull oprócz klubów w Salzburgu, Lipsku i Nowym Jorku ma także swoje oddziały w Brazylii i Ghanie. Dzięki temu do Europy trafiają naprawdę wybitni gracze. Przez Salzburg przeszli m.in. Sadio Mane i Naby Keita, którzy obecnie grają w FC Liverpool. Przy naborze do akademii Salzburga najważniejszym kryterium jest szybkość. Wchodzi chłopak na bieżnię i biegnie. Jeśli nie osiągnie odpowiednich parametrów to nie ma szans na grę w Red Bullu. Każdy musi być sprinterem, bo według Austriaków to absolutna baza do osiągnięcia najwyższego poziomu. W Bayernie Monachium szczególną uwagę zwraca się na umiejętność gry jeden na jeden. W meczu z nami każdy chłopiec z Monachium po przyjęciu piłki od razu wchodził w drybling. Bez wyjątku. Przy rekrutacji do naszej akademii warto zwrócić uwagę na te aspekty. No i zaangażowanie. Wszyscy wszystko robią na 100%. Tylko dzięki takiemu podejściu możesz trenować w obu akademiach i tylko w ten sposób możesz w przyszłości osiągnąć swoje piłkarskie i życiowe marzenia. 

-


INFRASTRUKTURA
- Jeśli chodzi o infrastrukturę, chociaż  w Polsce jesteśmy pod tym względem w czołówce, to trudno rywalizować nam z Austriakami i Niemcami. Natomiast kilka rzeczy możemy do nas przenieść i zrobimy to! Rozmawiałem na ten temat z dyrektorem Robertem Tomczykiem i koordynatorem Jarosławem Wojciechowskim. Już podjęliśmy pewne działania, inspirując się tym co jest w Monachium i Salzburgu, żeby nasza baza sportowa była jeszcze lepsza!

-

-

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
- Współpraca międzynarodowa to bardzo ważny aspekt funkcjonowania naszej Akademii. Współpracujemy z klubami z Czech, Słowacji i Ukrainy. Teraz otworzyliśmy się na Zachód. Pojedziemy do Austrii i Niemiec, prowadzimy rozmowy o wspólnym graniu z klubami z Belgii i Holandii, a wkrótce odwiedzą nas w Sosnowcu przedstawiciele Premier League i Serie A. Dzięki temu nasi trenerzy i piłkarze w znaczący sposób będą mogli podnosić swoje umiejętności, a w przyszłości skorzysta na tym pierwszy zespół Zagłębia Sosnowiec. Chcemy także, żeby w zagranicznych stażach organizowanych przez Zagłębie uczestniczyli szkoleniowcy z klubów partnerskich, a wyróżniający się gracze mogli rywalizować ze swoimi rówieśnikami z europejskich zespołów. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie stworzyć coś absolutnie wyjątkowego i klub, z którego będzie dumny cały region Zagłębia Dąbrowskiego.

Łukasz Girek, menadżer Akademii Zagłębia

Galeria zdjęć z wyjazdu Zagłębiaków znajduje się TUTAJ