HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #akademia

 28.05.2019

Złoto Escola Varsovia Cup jest nasze!

W miniony weekend, czyli 25-26 maja, do stolicy Polski przybyły z Anglii, Grecji, oraz Włoch czołowe europejskie akademie piłkarskie, by zmierzyć swoje siły w ramach turnieju Escola Varsovia CUP 2019.

Czym jest Escola Varsovia Cup?

Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych - U11 (rocznik 2008) i U10 (rocznik 2009). Tak potężne marki jak: AS Roma, Everton FC, Stoke City, Olympiakos Pireus, Legia Warszawa czy gospodarze Escola Varsovia, rywalizowały w dwudniowych zawodach, które rozpoczęły się w sobotę 25 maja o godz. 9:00 przy ul. Fleminga 2 w Warszawie. 

Turniej był znakomita okazją do rywalizacji dla młodych adeptów piłki z całej Europy. Zarząd Escoli Varsovia i Barça Academy (czyli oficjalnej szkoły FC Barcelona w Polsce) organizuje go cyklicznie już od 2009 roku. Wcześniej w imprezie odbywającej się jeszcze pod nazwą "Białe Orły CUP" rywalizowały m.in. Real Madryt czy Liverpool. Nigdy nie brakowało polskich akademii, i tak też bylo tym razem. W centrum piłkarskim w Warszawie stawiły się m.in. Legia Warszawa, Widzew Łódź, reprezentanci organizatora - zespoły Barça Academy Warszawa oraz oczywiście nasze Zagłębie Sosnowiec w dwóch kategoriach wiekowych. 

Escola Cup od lat stanowi ważny punkt w sportowym kalendarzu stolicy. Możliwość podziwiania reprezentantów najlepszych akademii Europy co roku przyciąga na Białołękę setki obserwatorów.

Zagłębie Sosnowiec MISTRZEM

Najlepszym zespołem tego międzynarodowego turnieju w kategorii U11 zostało Zagłebie Sosnowiec. Nasi młodzi piłkarze, pod opieką trenerów Miłosza Miśkiewicza i Łukasza Gajdy, okazali się najlepsi w stawce znakomitych zespołów z Polski, Grecji i Litwy.


Faza grupowa:

Zagłębie Sosnowiec - Barca Academy 3:0
Zagłębie Sosnowiec - Olympiacos Pireus (Grecja) 0:1
Zagłębie Sosnowiec - Widzew Łódź 2:1

Półfinał:

Zagłębie Sosnowiec - Legia Warszawa 4:3

Finał:

Zagłębie Sosnowiec - Olympiacos Pireus (Grecja) 3:1

Rywalizacja z greckim Olympiacos Pireus była ciekawym i ważnym doświadczeniem. Co ciekawe, ostatni raz Zagłębie pokonało Olympiacos w 1963 roku. Niedzielny finał Zagłebiacy na pewno zapamiętają na długo. 

Najlepszy strażnik bramki

Złoty puchar to nie jedyna nagroda, z którą Zagłębiacy wrócili do Sosnowca. Najlepszym bramkarzem całej imprezy został podopieczny naszej Akademii - Artur Flak. Nasz zawodnik zachwycał wspaniałymi interwencjami w bramce i wyróżniał się na tle goalkeeperów z Polski i Europy. 

Dobry turniej Zagłebiaków U10

Zespół naszej Akademii z rocznika 2009, chociaż ostatecznie nie stanął na podium turnieju, zaprezentował się w stolicy z bardzo dobrej strony. 

- Nowe doświadczenie oraz rywalizacja ze znanymi europejskimi drużynami na długo zostaną w naszej pamięci. Sama możliwość rywalizacji z takimi drużynami jak AS Roma czy Stoke City powinna być dużym wyróżnieniem dla chłopaków. Jeżeli popatrzmy przez pryzmat wyników to liczyliśmy na więcej, ale dla nas ważne było to, że mierzyliśmy się z rywalami, z którymi do tej pory nigdy nie mieliśmy okazji grać. Wierzymy, że doświadczenie, które zdobywamy poprzez różnorodne gry zaprocentuje w przyszłości, a sami musimy w każdym treningu i meczu dawać z siebie wszystko! - podsumował udział swojej drużyny w Escola Varsovia Cup trener Piotr Krakowiak


Dziękujemy Escola Varsovia za możliwość rywalizacji z tak mocnymi zespołami! Ogromne gratulacje dla naszych mistrzów!