HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #akademia

 6.07.2019

Międzyligowe wakacje Akademii

Przyszedł czas, by podsumować ligowe zmagania drużyn Akademii im. Włodzimierza Mazura. W pierwszej części przyglądamy się drużynom od Juniora do Trampkarza.

Dziesięć miesięcy ligowych rozgrywek. Czas ciężkich treningów, pracy nad sobą i odgrywania konkretnej roli w zespole. Czas wielkich radości, euforii, entuzjazmu, szaleństwa i świętowania zwycięstw. Czas smutku, rozgoryczenia, bezsilności, ale przede wszystkim wyciągania wniosków z porażek. Czas wzlotów i upadków, ponownego podnoszenia się i kolejnego potykania. Czas dobrych i złych humorów. Czas najwyższej formy, siły i dobrej kondycji, ale i różnych kontuzji. Czas awansów, spadków oraz stagnacji. 

Tak wyglądał miniony sezon drużyn zagłębiowskiej Akademii, które regularnie w rundach jesiennej i wiosennej rywalizowały z rówieśnikami, by uczyć się futbolu. Zagłębiacy mierzyli się z zespołami województwa śląskiego na różnych poziomach rozgrywkowych. Na ligowych obiektach mogliśmy podziwiać zawodników Zagłębia od kategorii wiekowej U10 do U18. Niezależnie od wieku i boiskowego doświadczenia, wszyscy młodzi piłkarze zostawiali w każdym spotkaniu całą swoją energię i serducho. Zaangażowanie, poświęcenie dla drużyny i miłość do piłki to wartości, które są bezcenne i których nie da się zmierzyć. Mimo, że głównym celem wszystkich trenerów był rozwój piłkarski każdego z zawodników, sport rządzi się swoimi prawami, a rywalizacja prowadzi do klasyfikacji. Koniec końców, jest to jeden z powodów, dla których ludzie tak bardzo pasjonują się piłką nożną czy innymi dyscyplinami. Dlatego właśnie, w związku z zakończeniem rozgrywek, warto podsumować ligowe dokonania Zagłębiaków. 


I LIGA WOJEWÓDZKA A1 JUNIOR "INTERHALL"

W tym roku szczególnie przyglądaliśmy się naszym Juniorom Starszym. Szkoleniowcem najstarszej drużyny naszej Akademii został Łukasz Nadolny, który prowadził zespół w pojedynkach najwyższej klasy rozgrywkowej. Zagłębiacy nie mieli łatwego zadania mierząc się z najlepszymi zespołami U18 z całego województwa śląskiego. Podopieczni trenera Łukasza ostatecznie zajęli czwarte miejsce w tabeli. 

Więcej o zmaganiach naszych pierwszoligowców możecie przeczytać w podsumowaniu rocznika, które znajdziecie TUTAJ

TABELA

I LIGA WOJEWÓDZKA B1 JUNIOR MŁODSZY "INTERHALL"

Kolejny zespół pierwszego bloku szkoleniowego naszej Akademii prowadził trener Rafał Sadowski. Również i ci zawodnicy, podobnie jak starsi koledzy, mierzyli swoje siły w I lidze. Zagłębiacy po ostatniej kolejce rozgrywek uplasowali się na piątej pozycji w tabeli. Ten wynik jest zadowalający, ponieważ były momenty grozy i chwilowa wizja spadku Juniorów Młodszych po rundzie wiosennej. Początek rozgrywek w najwyższej lidze był dla naszych podopiecznych i ich trenera dość trudny. W pierwszych spotkaniach wciąż brakowało argumentów, żeby pokonać przeciwników. Na szczęście udało się przełamać złą passę i sześciokrotnie triumfować spośród 14 spotkań.

- Kończymy bardzo trudny sezon. Zawodnicy wykonali tytaniczną pracę, szkoda tylko, że nie udało nam się osiągnąć wyznaczonego celu. Mimo tego należy podkreślić, że zawodnicy w sytuacji kryzysowej (a mieliśmy ich sporo), stanęli na wysokości zadania, uciekając ze strefy spadkowej i pewnie utrzymując się w lidze. Z pełnym przekonaniem uważam, że zawodnicy zrobili krok do przodu ze swoim rozwojem mentalnym oraz piłkarskim- podsumował sezon trener Rafał Sadowski

TABELA

II LIGA WOJEWÓDZKA B1 JUNIOR MŁODSZY

W tym roku pod nazwą "Junior Młodszy" grała jeszcze jedna drużyna Zagłębia. Jednak w tym przypadku zawodnicy meli późniejsze daty urodzenia w swoich legitymacjach szkolnych. Podopieczni trenera Grzegorza Bąka z rocznika 2003 przez ostatnie miesiące rywalizowali w kategorii wiekowej U17. W rundzie jesiennej spotykali się na boiskach w ramach rozgrywek III ligi wojewódzkiej. Mimo, że byli młodsi od przeciwników, na murawie nie mieli sobie równych i rundę jesienną zakończyli spektakularnym sukcesem. Zagłębiacy wygrali wszystkie spotkania ligowe i zajmując pierwsze miejsce w tabeli, awansowali do wyższej klasy rozgrywkowej. Przeprowadzka do drugiej ligi, rzecz jasna, nie należała do najłatwiejszych. Nie trudno było zaobserwować różnice w jakości gry z nowymi rywalami. Przez chwilę wydawało się, że po zakończeniu wiosennych spotkań, Zagłębiacy będą musieli "wrócić na stare śmieci". Jednak wiara w zwycięstwo nie gasła i w końcu przyniosła upragnione przełamanie. Podopieczni trenera Grzegorza wygrali połowę wiosennych spotkań, co sprawiło, że znaleźli się tuż za podium tabeli. Czwarte miejsce w lidze jest świetną prognozą na nowy sezon i z pewnością dodaje skrzydeł naszym zawodnikom, którzy już teraz mają patent na wygrywanie ze starszym przeciwnikiem.   

TABELA

II LIGA WOJEWÓDZKA C1 TRAMPKARZ

Przechodząc do naszych Trampkarzy, niestety trzeba się na małą chwilę pożegnać z wielkim entuzjazmem jesiennych awansów. Podopieczni trenera Adriana Zbroi w minionej rundzie musieli pogodzić się ze spadkiem z I ligi wojewódzkiej. Mogłoby się wydawać, że grając na niższym poziomie rozgrywkowym będą górować nad pozostałymi drużynami i szybko wrócą tam, gdzie spędzili jesień. Niestety doświadczenie wyniesione z najwyższej ligi nie wystarczyło, by znaleźć się na szczycie tabeli tej wiosny. Przeciwnicy okazali się bardzo mocni i mogli popisać się na murawie wieloma atutami. Ale przecież sosnowiczanie też mieli w rękawie silne argumenty piłkarskie. Pozwoliły one jednak wywalczyć jedynie szóste miejsce. Najważniejsze, że nasza drużyna znalazła się nad strefą spadkową i w przyszłym sezonie będą kontynuować zmagania w II lidze wojewódzkiej.   

TABELA

III LIGA WOJEWÓDZKA C1 TRAMPKARZ

Nasza Akademia jest reprezentowana przez dwa zespoły z rocznika 2004 w rozgrywkach ligowych województwa śląskiego. Podwójne szczęście? Oczywiście! Dwa razy więcej piłkarskich emocji, okazji do podziwiania zmagań piłkarskich młodzieży i wiernego kibicowania. Niestety my poznaliśmy również przykrą stronę tej sytuacji. Zagłębiacy pod wodzą trenera Piotra Strzałkowskiego byli najlepszym zespołem III ligi wojewódzkiej pierwszej rundy tego sezonu. Po ciężkich bojach w pełni zasłużyli na wymarzony awans, który jednak nie mógł dojść do skutku... Awans został zablokowany przez spadek pierwszej grupy U15, ponieważ w jednej lidze nie mogą rywalizować dwie drużyny z jednego klubu. Ale teraz ważniejsze jest jak przebiegała runda wiosenna w wykonaniu tej drużyny zagłębiowskiej Akademii. Krótko mówiąc - było bardzo dobrze, ale nie aż tak dobrze jak jesienią. Podopieczni trenera Piotra znaleźli się na górze tabeli, ale nie w roli lidera. Chociaż drugie miejsce jest powodem do wielkiej radości, po sukcesie ubiegłej rundy jest apetyt na mistrzostwo ligi. A może to jest szczęście w nieszczęściu? W końcu w II lidze wojewódzkiej C1 wciąż nie ma miejsca na drugi zespół Zagłębia. W każdym razie, mamy duże powody do dumy z kolejnego zespołu naszej Akademii. Tym razem gratulujemy wiceliderowi tabeli!

TABELA

II LIGA WOJEWÓDZKA C2 TRAMPKARZ

Młodsi Trampkarze Zagłębia, czyli rocznik 2005 również rywalizował na dwóch poziomach rozgrywkowych. W II lidze wojewódzkiej walczyli podopieczni trenera Marcina Paula. To druga drużyna naszej Akademii, która otrzymała tytuł wicelidera ligi. Sukces ten jest  tym większy, że Zagłębiacy byli w roli beniaminka. Jesienią nasi zawodnicy pokazali, że są mistrzami w III lidze wojewódzkiej. Po pięknym awansie nie zwalniali tempa w rozgrywkach rundy wiosennej. Sosnowiczanie zostawili w tyle wiele silnych zespołów, prezentując w meczach wysokie umiejętności piłkarskie i świetnie zorganizowaną grę zespołową. Cały miniony sezon był niezwykle udany w wykonaniu naszego zespołu U14. Tegoroczne występy zdecydowanie napędzają apetyt na przyszły sezon.

TABELA

III LIGA WOJEWÓDZKA C2 TRAMPKARZ

Runda jesienna była bogata w awanse. W ten trend wpasowali się także zawodnicy z drugiej grupy rocznika 2005, których prowadził trener Adam Baran. Zagłębiacy wskoczyli z IV do III ligi wojewódzkiej, kończąc jesień z kompletem punktów i na honorowym, pierwszym miejscu w tabeli. W pierwszej połowie sezonu hasłem charakteryzującym ten zespół była "skuteczność". Trener Adam w grudniu zapowiadał, że runda wiosenna będzie zdecydowanie bardziej wymagająca. W wyższej lidze sosnowiczanie musieli mierzyć się z silniejszymi przeciwnikami. Ale mocne atuty piłkarskie, dobre porozumienie w drużynie, zaangażowanie i ambicja doprowadziły naszych młodych zawodników na podium tabeli. I tak oto prezentuje się kolejny wicelider wśród zagłębiowskich drużyn, podejmujących zmagania w ligach wojewódzkich. Mamy nadzieję, że występy tych młodych piłkarzy, które zapamiętaliśmy z minionej rundy, będą zapowiedzią kolejnego pozytywnego sezonu. 

TABELA

Ogromne gratulacje dla starszych drużyn naszej Akademii! Dziękujemy za każdy mecz tego sezonu!