HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #wywiad #pierwsza drużyna

 26.01.2020

Markas Beneta: Zagłębie to dobre miejsce do rozwoju kariery

Z cyklu poznajmy się bliżej przedstawiamy Markasa Benetę, nowego obrońcę Zagłębia, który podpisał ostatnio 1,5-roczny kontrakt z naszym klubem. - Zagłębie to dobre miejsce dla mnie do rozwoju kariery piłkarskiej - zapewnia nas 26-letni Litwin.

O Polsce i naszej piłce

- Polska w mojej opinii to jest ładny i gościnny kraj. Mimo, że jestem u was krótko, to czuję się tutaj bardzo dobrze. To dobre miejsce do życia, po prosu lubię tu być. Chciałbym teraz bliżej poznać Polskę. Jeśli chodzi o piłkę w waszym kraju to na pewno jest ona na wyższym poziomie, niż w krajach bałtyckich. Często grałem mecze towarzyskie przeciwko Wigrom Suwałki i muszę powiedzieć, że zawsze były to ciekawe spotkania. Mimo, że Wigry cały czas grają w pierwszej lidze. Zagłębie to dobre miejsce dla mnie do rozwoju kariery piłkarskiej i bardzo chciałbym pomóc klubowi w realizacji celów sportowych. W pierwszej kolejności muszę jednak przekonać trenera, że zasługuję na miejsce w pierwszej jedenastce.

O wspólnej historii naszych krajów

- Gdy byłem w szkole to nauczyciele uczyli nas o wspólnej historii Litwy i Polski. Wiele nas łączy i możemy być dumni z przeszłości. Mnóstwo osób, zwłaszcza tych mieszkających w Wilnie to Polacy. Często widzi się ulice mające polskie nazwy, słychać na każdym kroku język polski. Ja nie mówię po polsku, ale będę się chciał nauczyć waszego języka, by łatwiej się komunikować z kolegami, z zespołem. To dla mnie bardzo ważne. Komunikujemy się po angielsku, dobrze mówię także po rosyjsku.

O Zagłębiu Sosnowiec

- Wiem, że Zagłębie w zeszłym sezonie grało w ekstraklasie i spadło z niej. Szkoda, ale tak się to ułożyło. Wiem także, że trenował was w tamtym czasie Valdas Ivanauskas, szkoleniowiec bardzo szanowany na Litwie, wcześniej bardzo dobry napastnik. Pomagali mu Robertas Poskus i Anton Sawczenkow, trener bramkarzy. Moim zdaniem to był dobry sztab szkoleniowy. Słyszałem, że Zagłębie to klub z tradycjami i osiągnięciami, który ma oddanych kibiców i cały czas duże aspiracje sportowe. Możliwości rozwoju także ma duże. Tak więc trafiłem do znanego klubu, z czego bardzo się cieszę.