HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #wywiad #kibice #oldboje

 19.04.2020

Maciej Zudin. To on pokonał Artura Boruca...

W najnowszej historii Zagłębia, gdy klub podnosił się z kolan po wcześniejszym postawieniu go w stan upadłości, ważną rolę odegrał Maciej Zudin. To on pomógł drużynie w dwóch awansach, to on pokonał w meczu z Dolcanem Ząbki Artura Boruca. W dniu 52. urodzin składamy Maćkowi najlepsze życzenia. 100 lat i dużo zdrowia!

Maciej Zudin- ur. 19 kwietnia 1968 roku w Sosnowcu. Wychowanek Zagłębia od 1980 roku, pierwszy trener - Leszek Baczyński. Pozycja na boisku - pomocnik lub napastnik, pseudonim - "Młody".

W Zagłębiu grał do 1988 (w drużynach młodzieżowych i rezerwach), po czym odszedł do filialnego Górnika Sosnowiec. Potem występował w RKS Grodziec i Górniku Wojkowice. Do swojego Zagłębia powrócił zimą 1998 za kadencji trenera Krzysztofa Tochela. Debiutował w IV - ligowej wówczas drużynie 11 kwietnia 1998 roku w meczu z Pasjonatem Dankowice (2:0) i już w 15 minucie zdobył pierwszego gola! 

Ten sezon zakończył się awansem do III ligi. Kolejny awans, tym razem do II ligi, zaliczył 2 lata później. Był wtedy czołowym strzelcem zespołu - strzelił 10 bramek, więcej (15) uzyskał tylko Karol Stawecki. W II lidze nie pograł długo - tylko 13 meczów i 2 zdobyte gole, ale miło je wspomina. Pierwszy gol to skutecznie wykorzystany rzut karny w wygranym 2:1 meczu z Lechem w Poznaniu. A drugi, to mecz z Dolcanem Ząbki (1:0) i efektowny strzał z 18 metrów, którym pokonał samego Artura Boruca, wypożyczonego akurat z Legii Warszawa.

- Warto pamiętać o takich piłkarzach jak Maciek Zudin, którzy w trudnych dla Zagłębia czasach pomagali mu wrócić na ligowe szlaki. Maciej to bardzo ambitny człowiek, który oddał serce klubowi -  tak ocenił go Leszek Baczyński, jego pierwszy trener, aktualnie prezes honorowy Zagłębia.

Ogółem, w latach 1998 - 2000,  w barwach Zagłębia Zudin rozegrał 61 meczów i zdobył 18 bramek. Później grał jeszcze w wielu zagłębiowskich klubach niższych klas: Czarni Sosnowiec (dwukrotnie), Zapora Przeczyce, Zagłębiak Dąbrowa Górnicza (dwukrotnie), Skrzyczne Lipowa, MKS Poręba, Strumyk Zarzecze.

Obecnie spotkać go można na każdym domowym meczu Zagłębia, nie tylko jako kibica sosnowieckiej jedenastki, ale też jako pracownika MOSiR, kiedy to uczestniczy w organizacji tych spotkań.

 W dniu 52. urodzin składamy Maćkowi  najlepsze życzenia. 100 lat i dużo zdrowia!

Współpraca: Jacek Skuta