HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 27.04.2020

Jan Ząbczyński. Piłkarz o łagodnym usposobieniu

27 kwietnia 2016 roku zmarł Jan Ząbczyński. W rocznicę śmierci przypominamy biografię piłkarza, którzy rzadko gościł na pierwszych stronach gazet, ale był niezwykle zasłużoną postacią dla Zagłębia.

Jan Ząbczyński - ur. 5 grudnia 1933 w Sosnowcu, zm. 27 kwietnia 2016 także w Sosnowcu. Wychowanek miejscowego Kolejarza (1948 - 54), potem służba wojskowa w Gwardii Koszalin (1954 - 56), powrót na krotko do macierzystego klubu, skąd w 1956 przybył do Stali (Zagłębia). Pozycja na boisku - pomocnik, pseudonim - Jana.

Debiut w I lidze - 31 marca 1957 z Odrą Opole w Sosnowcu (3:2). Pierwszy gol 2 czerwca 1957 z Polonią Bytom w Sosnowcu (3:2). W latach 1957 - 1961 w I lidze 18 m (2 br), w II lidze 22 m (2 br) i 2 m w PP. Łącznie wystąpił w 42 oficjalnych meczach,w których strzelił 4 bramki. W roku 1959 był podstawowym zawodnikiem drużyny, która po rocznej kwarantannie awansowała do I ligi, później gracz rezerw. 

W 1963 odszedł do sieleckiego Górnika Sosnowiec, gdzie z powodzeniem grał do 1970. Tam też rozpoczął pracę szkoleniową, którą po fuzji w 1974 kontynuował w Zagłębiu przez szereg następnych lat. Najczęściej były to zespoły młodzieżowe lub rezerwy, za wyjątkiem asystentury w ligowej drużynie u Kazimierza Szmidta wiosną 1981 oraz epizodu w klimontowskim Górniku Sosnowiec. Udzielał się także w podokręgu Sosnowiec i futbolu kobiecym. Wychowawca kilku pokoleń zagłębiowskich piłkarzy, o łagodnym i pogodnym usposobieniu. Rzadko gościł na pierwszych stronach gazet, ale to wielce zasłużona postać dla Zagłębia.

Dodajmy, że Ząbczyński kilkanaście lat opiekował się najmłodszymi piłkarzami Górnika Sosnowiec i Zagłębia. Prowadzony przez niego zespół juniorski odniósł spory sukces na międzynarodowym turnieju w Guesnain (Francja).

Tytułowe zdjęcie: Zespół Stali Sosnowiec (1960 r.) - stoją od lewej: Zbigniew Myga, Paweł Jochymczyk, Karol Śmiłowski, Jan Ząbczyński, Alojzy Fulczyk, Franciszek Skiba, Witold Majewski, Antoni Komoder, Włodzimierz Śpiewak, Aleksander Dziurowicz, Czesław Uznański.


Zespół Zagłębia Sosnowiec (1980/81, stoją od lewej): Trener Kazimierz Schmidt, Jerzy Dworczyk, Roman Geszlecht, Włodzimierz Mazur, Marek Bęben, Krzysztof Słabik, Janusz Koterwa, Jerzy Lula, Zbigniew Mikołajów, Krzysztof Tochel, Mirosław Małolepszy, Jan Ząbczyński (asystent trenera).

W przysiadzie od lewej: Zbigniew Sączek, Jarosław Konopka, Dariusz Klamra, Wojciech Sączek, Karol Kordysz, Edward Koczuba, Jerzy Zarychta, Wojciech Rudy.

Źródło: Książka Jacka Skuty "Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej".

Reprodukcja zdjęć: Andtrzej Wydrychiewicz