HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #pierwsza drużyna #oldboje

 14.05.2020

Jan Urban. Z Zagłębia na europejskie salony

Dzisiaj 58. urodziny obchodzi Jan Urban. Ten znakomity piłkarz, 3-krotny mistrz Polski i reprezentant kraju, właśnie z Zagłębia wystartował do wielkiej kariery.

- Janek był pierwszym piłkarzem Zagłębia, który w latach 80-tych dał drużynie wysoką jakość piłkarską. Cały czas rozwijał się w Sosnowcu i trafił w końcu do reprezentacji Polski i Górnika Zabrze. Janku wszystkiego najlepszego! - przekazuje Urbanowi życzenia urodzinowe Leszek Baczyński, prezes honorowy Zagłębia.

Jan Urban - ur. 14 maja 1962 w Jaworznie. Wychowanek miejscowej Victorii, skąd latem 1981 przybył do Zagłębia. Pozycja na boisku - pomocnik lub napastnik. Debiut w I lidze - 8 sierpnia 1981 z Szombierkami w Bytomiu (3:2). 

Pierwszy gol 14 marca 1982 z Pogonią w Szczecinie (1:4). W latach 1981 - 1985 w I lidze 113 m i 23 br oraz 7 m (1 br) w PP. Łącznie zagrał w 120 oficjalnych meczach i zdobył 24 bramki. Jako piłkarz Zagłębia grał w reprezentacji Polski w trzech kategoriach wiekowych: 4 razy w juniorach starszych, 11 razy w młodzieżowej (3 gole) oraz 7 razy w I drużynie.

Zapamiętany przez sosnowieckich kibiców jako błyskotliwy i bramkostrzelny boczny pomocnik, dobrze grający głową, z widowiskową kiwką i ciągiem na bramkę przeciwnika. Jednak dla skali jego piłkarskich możliwości, Zagłębie było za małym klubem.
Latem 1985 odszedł do Górnika Zabrze, gdzie jego talent jeszcze bardziej się rozwinął. Akurat trafił do mistrzowskiej drużyny, zdobył z nią 3 tytuły MP i ponad 50 bramek. Stał się etatowym reprezentantem Polski (z udziałem na Mundialu '86 w Meksyku). W połowie 1989 przeszedł do hiszpańskiej Osasuny Pampeluna, gdzie przez ponad 5 lat miał okazję z dużym powodzeniem występować w Primera Division. 

Potem, krotko grał jeszcze w Real Valladolid, Toledo oraz niemieckim Oldenburgu i ponownie w Zabrzu. Jako trener zaczynał z młodzieżą i rezerwami w Osasunie oraz Polideportivo Ejido. Następnie pracował w Polsce: w Legii Warszawa (dwukrotnie), Polonii Bytom, Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. W międzyczasie, w sezonie 2014/15 powierzono mu funkcję I trenera w drugoligowej wtedy i znanej sobie Osasunie.

Janku - dużo zdrowia i 100 lat!

Opracowanie na podstawie książki Jacka Skuty: "Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej".