HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 22.05.2020

Józef Kopeć kończy 90 lat. Najlepsze życzenia!

90 lat kończy Józef Kopeć, niezwykle zasłużony trener i wychowawca młodzieży, legenda zagłębiowskiej piłki.

- To wspaniały człowiek, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy, autorytet dla nas wszystkich -  mówi o solenizancie Leszek Baczyński, prezes honorowy Zagłębia.

Opis zdjęcia tytułowego (stoją od lewej): Witold Kraczyński (kierownik drużyny), Artur Mentel, Rafał Wencek, Józef Kopeć (trener), Artur Szymkowski, Robert Stanek (bramkarz), Krzysztof Burnecki (bramkarz), Michał Rawicz, Wojciech Kopeć (syn pana Józefa), Grzegorz Walasek, Jarosław Nowosiński, Leszek Baczyński (trener). Klęczą od lewej: Jarosław Głowacki, Dariusz Plewiński, Dariusz Sadowski, Maciej Zudin, Dariusz Obierzyński, Roman Miszczak.

Józef Kopeć - urodzony 23 maja 1930 roku w Sosnowcu. Absolwent Wyższej szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył 3 specjalizacje: piłkę ręczną, narciarstwo i piłkę nożną, w której uzyskał stopień trenera I klasy. Po studiach odbył 3-letni staż pracy w szkołach Chorzowa i Katowic. 

W latach 1958-1991 był nauczycielem wychowania fizycznego w Technikum Kolejowym w Sosnowcu, a następnie do 2001 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych. Równocześnie z pracą w szkołach pełnił funkcję trenera w klubach i organizacjach sportowych. W latach 1958-1968 był instruktorem na kursach narciarskich dla nauczycieli organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W 1961 r należał do założycieli sekcji 7-osobowej piłki ręcznej w KS "Włókniarz" Sosnowiec, której był trenerem. W 1963 r drużyna zdobyła wicemistrzostwo Ligi Śląskiej w piłce ręcznej. 

W latach 50-tych trenował drużyny Szczakowiankę Jaworzno i Budowlanych Ogrodzieniec. Od 1958 do 1984 roku szkolił młodzieżowe drużyny piłkarskie Stali i Zagłębia Sosnowiec. Wychował wielu ligowych piłkarzy i trenerów. 

W latach 60-tych pełnił funkcję koordynatora d/s młodzieży w ŚZPN w Katowicach oraz wykładowcy na kursach instruktorów piłkarskich organizowanych przez śląski związek i Podokręg Sosnowiec. Był również trenerem drużyny piłkarskiej kobiet Czarni Sosnowiec. W latach 1985-92 trener kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet, następnie do roku 1998 szkolił reprezentację Polski dziewcząt do lat 18.

Panie Józefie - wszystkiego najlepszego z okazji 90. urodzin. Przede wszystkim dużo zdrowia!

Na zdjęciu: Józef kopeć (z lewej) odbiera gratulacje od Leszka Baczyńskiego (w środku) i Grzegorza Książka.

Foto: Andrzej Wydrychiewicz.