HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #pierwsza drużyna #oldboje

 25.05.2020

Urodzinowy Jerzy Lula. Od napastnika do obrońcy

Dzisiaj 67. urodziny obchodzi Jerzy Lula. Ten wychowanek Zagłębia ma na swoim koncie wicemistrzostwo Polski i udział w europejskich pucharach. Panie Jerzy - dużo zdrowia i 100 lat!

Jerzy Lula - ur. 25 maja 1953 w Sosnowcu. Wychowanek Zagłębia (pierwszy trener - Józef Kopeć). Pozycja na boisku - początkowo napastnik, później boczny obrońca, pseudonim - Bulion.

Debiut w I lidze - 8 września 1971 z Górnikiem Zabrze w Sosnowcu (1:0). Pierwszy gol - 22 kwietnia 1972 z Wisłą Kraków w Sosnowcu (1:1). W latach 1971 - 73 oraz 1976/80 w I lidze 75 m i 3 br. Ponadto 4 m w PP, 1 m w PZP, 1 m w PUEFA i 6 m w Intertoto. 

Łącznie zagrał w 87 oficjalnych meczach i zdobył 3 bramki. W latach 1974 - 76 grał w Górniku Wojkowice (II liga) i Sarmacji Będzin, po definitywnym odejściu z Zagłębia (1981) przez 4 lata w Zagłębiance Dąbrowa Górnicza. Tam też rozpoczął pracę szkoleniową - najpierw jako asystent Władysława Szaryńskiego, a później 3 lata samodzielnie. 

Trenerem był także w Polonii Sosnowiec i RKS Grodziec. Powrócił do Zagłębia jako trener drużyny w Śląskiej Lidze Juniorów oraz rezerw (awans do klasy okręgowej). Później pracował jako asystent Leszka Baczyńskiego w I lidze jesienią 1990 roku.

W odrodzonym Zagłębiu pełnił funkcję koordynatora d/s szkolenia młodzieży oraz dyrektora klubu. Obecnie mieszka w Sosnowcu.

Panie Jerzy -  wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Dużo zdrowia i 100 lat!

Na zdjęciu (stoją od lewej): Jerzy Patoła, Roman Bazan, Jan Czerniak, Andrzej Kaczewski, Zbigniew Seweryn, Wojciech Rudy, Zdzisław Bomba, Jerzy Urbański.
Klęczą (od lewej): Józef Gałeczka, Andrzej Jarosik, Jerzy Lula, Józef Kowalczyk, Wiesław Ambroży.

Opracowano na podstawie książki Jacka Skuty: Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej.