HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #pierwsza drużyna #oldboje

 26.07.2020

Zmarł Józef Kopeć. Niezwykle zasłużony trener i wychowawca

W sobotę w szpitalu zmarł Józef Kopeć, niezwykle zasłużony trener i wychowawca młodzieży, legenda zagłębiowskiej piłki. Nie tak dawno skończył 90 lat.

- To był wspaniały człowiek, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy, autorytet dla nas wszystkich -  mówi o zmarłymLeszek Baczyński, prezes honorowy Zagłębia.

Józef Kopeć - urodzony 23 maja 1930 roku w Sosnowcu. Absolwent Wyższej szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył 3 specjalizacje: piłkę ręczną, narciarstwo i piłkę nożną, w której uzyskał stopień trenera I klasy. Po studiach odbył 3-letni staż pracy w szkołach Chorzowa i Katowic. 

W latach 1958-1991 był nauczycielem wychowania fizycznego w Technikum Kolejowym w Sosnowcu, a następnie do 2001 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych. Równocześnie z pracą w szkołach pełnił funkcję trenera w klubach i organizacjach sportowych. W latach 1958-1968 był instruktorem na kursach narciarskich dla nauczycieli organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W 1961 r należał do założycieli sekcji 7-osobowej piłki ręcznej w KS "Włókniarz" Sosnowiec, której był trenerem. W 1963 r drużyna zdobyła wicemistrzostwo Ligi Śląskiej w piłce ręcznej. 

W latach 50-tych trenował drużyny Szczakowiankę Jaworzno i Budowlanych Ogrodzieniec. Od 1958 do 1984 roku szkolił młodzieżowe drużyny piłkarskie Stali i Zagłębia Sosnowiec. Wychował wielu ligowych piłkarzy i trenerów. 

W latach 60-tych pełnił funkcję koordynatora d/s młodzieży w ŚZPN w Katowicach oraz wykładowcy na kursach instruktorów piłkarskich organizowanych przez śląski związek i Podokręg Sosnowiec. Był również trenerem drużyny piłkarskiej kobiet Czarni Sosnowiec. W latach 1985-92 trener kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet, następnie do roku 1998 szkolił reprezentację Polski dziewcząt do lat 18.

Zarząd Zagłębia Sosnowiec, Stowarzyszenie Oldbojów i Sympatyków Zagłębia, a także pracownicy Klubu składają rodzinie zmarłego i przyjaciołom szczere kondolencje!

Józef kopeć - na zdjęciu czwarty od lewej w górnym rzędzie.