Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Fortuna 1 Liga 2022/23. Prawie jak Liga Mistrzów!

Fortuna 1 Liga 2022/23. Prawie jak Liga Mistrzów!

6 czerwca 2022

W nowym sezonie Fortuna 1 Ligi ujrzymy w akcji posiadaczy (łącznie) 29 tytułów mistrza Polski. Tak doborowego towarzystwa na zapleczu Ekstraklasy z pewnością nie było w XXI wieku. A jednym z najbardziej utytułowanych klubów w tym gronie jest nasze Zagłębie.

 

Do rozgrywek 2022/23 aż 27 tytułów mistrza kraju wnoszą Wisła Kraków i Ruch Chorzów. „Biała Gwiazda” spadła nieoczekiwanie z Ekstraklasy, z kolei „Niebiescy” – jak najbardziej oczekiwanie – awansowali do I ligi. Jeśli do tej dwójki tuzów dodamy ŁKS Łódź (2 mistrzostwa kraju) to wyjdzie nam prawdziwa „śmietanka towarzyska” polskiego futbolu.

Inne kluby mają również mocne karty, przy I-ligowym stole mocno rozsiadają się chociażby nasz rywal zza między – GKS Katowice, GKS Tychy czy też Arka Gdynia. W ich klubowych kolekcjach znajdziemy wicemistrzostwa Polski czy też Puchary Polski. Popularna „GieKSa” ma jeszcze asa w rękawie, jakim jest dwukrotnie zdobyty SuperPuchar Polski. Ale katowiczanie, tak jak i nasz klub, noszą zadrę w sercu. Jest nią brak mistrzostwa Polski, o które bili się wielokrotnie. W decydującej rozgrywce okazywało się, że GKS musiał obejść się smakiem.

Kibice Zagłębia także z łezką w oku, ale i niedosytem wspominają 4 wicemistrzostwa Polski, które dawały dużą satysfakcję, ale tak nie do końca… Najbliżej korony mistrzowskiej – paradoksalnie – sosnowiczanie byli w swoim debiutanckim sezonie w I lidze (obecnie Ekstraklasa), gdy w decydującym spotkaniu zmierzyli się na Mireckiego z CWKS-em Warszawa (obecnie Legia). Do pełni szczęścia zabrakło zwycięstwa, które dałoby mistrzostwo Polski. Po błyskawicznym golu Czesława Uznańskiego już w 1 minucie 20 tysięczna widownia szalała ze szczęścia, ale w 15 minucie wyrównał Lucjan Brychczy. I taki wynik utrzymał się do końca spotkania. Tak więc Stal (od 1962 roku Zagłębie) przez 14 minut była mistrzem Polski.

Także w 1967 roku Zagłębie miało szansę na mistrzostwo Polski, ale zmarnowało ją w przedostatniej kolejce. Gdyby nie porażka 0:2 w Łodzi z ŁKS-em, w ostatniej kolejce stawką meczu na Ludowym z Górnikiem Zabrze byłaby korona mistrzowska. Ostatecznie spotkanie z Górnikiem nie miało już większego znaczenia, sosnowiczanom przyszło się zadowolić kolejnym wicemistrzostwem. Nam pozostaje cieszyć się z tych wspaniałych osiągnięć, które były dziełem poprzednich pokoleń piłkarzy znad Brynicy. Jednocześnie przypominamy, że sosnowiecki klub ma za sobą 36 sezonów gry w I lidze (obecnie Ekstraklasa), w tym 27 z rzędu. To także budzi szacunek…

Zagłębie nie ma się co wstydzić, jeśli chodzi o trofea. Wprawdzie brakuje tego najcenniejszego, czyli mistrzostwa, ale mało który klub rywalizujący z nami w Fortuna 1 Lidze może się pochwalić 4 wicemistrzostwami i 4 Pucharami Polski. W tej ostatniej kategorii z grona klubów Fortuna 1 Ligi dorównuje nam tylko krakowska Wisła.

Przed nami nowy sezon Fortuna 1 Ligi, który zapowiada się ekscytująco. Oglądając rywalizację na murawie pamiętajmy, jak wielkie firmy znalazły się w tych rozgrywkach i jak bogatą tradycję i historię wniosły one do polskiego futbolu. A w tym gronie znalazło się nasze Zagłębie, które powoli odbudowuje dawny splendor…

 

Tytuły Mistrza Polski:

1. Ruch Chorzów 14
2. Wisła Kraków 13
3. ŁKS Łódź 2

Łącznie: 29.

Zdobyte Puchary Polski:

1. Zagłębie Sosnowiec 4, Wisła Kraków 4
3. Ruch Chorzów 3, GKS Katowice 3
5. Arka Gdynia 2
6. ŁKS Łódź 1, Stal Rzeszów 1

Łącznie: 18

Wicemistrzostwo Polski:

1. Wisła Kraków 13
2. Ruch Chorzów 6
3. Zagłębie Sosnowiec 4, GKS Katowice 4
5. ŁKS Łódź 1, GKS Tychy 1

Łącznie: 29

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin