DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-04-19 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Futbol Retro. Oni grali po obu stronach barykady…

Futbol Retro. Oni grali po obu stronach barykady…

25 października 2022

W piątek na Stadionie Ludowym zamelduje się krakowska Wisła. Przy tej okazji prezentujemy wytypowaną przez nas jedenastkę piłkarzy, którzy występowali z powodzeniem w obu klubach.

 

Dla naszych kibiców przygotowaliśmy jedyną w swoim rodzaju „jedenastkę” złożoną z piłkarzy, którzy podczas futbolowej przygody bronili barw obu klubów. Są w tym gronie reprezentanci Polski, mistrzowie Polski, uczestnicy Ligi Mistrzów. Niektórzy trafili z Zagłębia pod Wawel, inni z Grodu Kraka przywędrowali na Stadion Ludowy. Są także tacy gracze, którzy po prostu w swoim piłkarskim CV mają zaliczone występy w obu klubach. Oczywiście takich graczy było więcej (choćby Jakub Wierzchowski czy Adam Kokoszka), ale nasz wybór padł na prezentowanych poniżej.

JACEK BOBROWICZ
Do Zagłębia trafił z Zawiszy Bydgoszcz przed rozpoczęciem sezonu 1984/1985. W Sosnowcu był zawsze „drugi” będąc zmiennikiem Marka Bębna. W sumie zaliczył tylko siedem I-ligowych występów. W 1986 roku spadł z Zagłębiem do ekstraklasy. Wrócił do niej po awansie w 1989 roku. Przed rudną wiosenną sezonu 1989/1990 trafił do Wisły Kraków. Zanim trafił pod Wawel przebywał na testach w zespole Herthy Berlin. W ekipie Białe Gwiazdy zaliczył 110 występów na najwyższym szczeblu rozgrywek. Ostatnim był pamiętny mecz Wisły z Legią na koniec sezonu 1992/1993 przegrany przez krakowian 0:6. Po tym występie został zdyskwalifikowany przez Wisłę na 6 miesięcy, Podobny los spotkał Jana Gałuszkę oraz Zbigniewa Grędę. Grając w Wiśle zaliczył jeden występ w reprezentacji Polski.

WOJCIECH GORGOŃ
Wychowanek Wisły. W I-lidze wystąpił w koszulce krakowskiego klubu w 63 ligowych meczach. W 1985 roku spadł z drużyną do II ligi, ale na początku sezonu 1985/1986 trafił do Zagłębia. Z sosnowieckim klubem także opuścił szeregi I ligi, a co gorsze doznał grając w Zagłębiu poważnej kontuzji, która zablokowała jego dalszą przygodę z futbolem. Wystąpił w 13 ligowych meczach Zagłębia, a po zerwaniu więzadeł krzyżowych nie wrócił już na boisko. Jeszcze jako piłkarz sięgnął z reprezentacją Polski U-20 po brązowy medal mistrzostw świata w 1980 roku. Wyjechał z Polski do Austrii. Po zakończeniu kariery był międzynarodowym sędzią piłkarskim. W ślady ojca poszedł jego syn Alexander Gorgon, który jeszcze nie tak dawno bronił barw Pogoni Szczecin.

JAN GAŁUSZKA
Piłkarz rodem z Bielska. Do Zagłębia trafił po spadku sosnowiczan z I ligi w 1986 roku. Po trzech sezonach wywalczył z drużyną awans do elity. W I ligowym Zagłębiu spędził półtora roku. Na boiskach ekstraklasy w barwach Zagłębia rozegrał 39 spotkań. Zimą 1991 przeniósł się do Wisły, choć był blisko transferu do Lecha Poznań. W ekipie Białe Gwiazdy występował do pamiętnego meczu z Legią z wiosny 1993 roku. Na ekstraklasowe boiska wrócił w barwach Polonii Warszawa, a potem Pogoni Szczecin. Kończył przygodę z futbolem jako 40-latek w Wybrzeżu Rewalskim Rewal. W Zagłębiu grał także jego syn Adrian. W pierwszym zespole zaliczył jednak tylko epizod w meczu Pucharu Polski.

GRZEGORZ KALICIAK
Zaczynał jako napastnik, kończył jako obrońca. Z Wisłą sięgnął po dwa tytułu mistrzowskie w początkowej fazie „ery” Bogusława Cupiała. W międzyczasie grał w lidze belgijskiej, w Pogoni Szczecin, a Zagłębie było jego ostatnim klubem na poziomie ekstraklasy. Przyszedł do klubu razem z Jerzym Kowalikiem przed rozpoczęciem sezonu 2007/2008. Skończyło się na 13 występach w rundzie jesiennej. Wiosną 2008 był już graczem Orła Balin. W reprezentacji Polski zaliczył 3 występy.

RAFAŁ PIETRZAK
Jeden z dwóch graczy w tym gronie, który nadal jest czynnym zawodnikiem i to na poziomie ekstraklasy. Jako 16-latek zadebiutował w ekstraklasie w barwach Zagłębia wiosną 2008 roku. Potem grał w Sosnowcu na trzecim szczeblu rozgrywek. Z Zagłębie przeniósł się do Górnika Zabrze, grał także w Piaście Gliwice, Kolejarzu Stróże oraz GKS-ie Katowice, aż wiosną 2016 roku trafił do Grodu Kraka. Najlepszy okres pod Wawel to sezon 2018/2019. Wystąpił wówczas w 36 ligowych meczach. Wtedy też debiutował w reprezentacji Polski u Jerzego Brzęczka, z którym pracował w GKS-ie Katowice. Z Wisły na rok trafił do belgijskiej ekstraklasy, a od wiosny 2020 broni barw Lechii Gdańsk.

PATRYK MAŁECKI
Wciąż w grze. Po raz pierwszy do Sosnowca zawitał wprost z Krakowa. Miało to miejsce w rundzie wiosennej sezonu 2007/2008. Nie pomógł Zagłębiu uchronić się przed spadkiem, ale zostawił po sobie dobre wrażenie i zyskał sympatię kibiców. Po raz drugi na Ludowym pojawił się po spadku Zagłębia z ekstraklasy wiosną 2019 roku. W trakcie sezonu 2020/2021 rozstał się z klubem w atmosferze skandalu po scysji z asystentem trenera Kazimierza Moskala, Łukaszem Matusiakiem. Z Wisłą 3-krotnie sięgał po tytuł mistrza Polski. Obecnie wychowanek Wigrów Suwałki broni barw Stali Rzeszów.

TOMASZ KULAWIK
Trafił do Zagłębia przed rundą wiosenną sezonu 1988/1989 nie mając jeszcze 20 lat. Fetował z drużyną awans do I ligi, w której w kolejnym sezonie zaliczył 20 występów. Wiosną 1991 grał już w Wiśle. Przez wiele sezonów w barwach Białe Gwiazdy na boiskach ekstraklasy zagrał w ponad 200 meczach. Sięgnął po wszystkie możliwe trofea na krajowym podwórku, a dodatkowo w sezonie 1998/1999 został królem strzelców Pucharu UEFA. Zaliczył także dwa mecze w reprezentacji Polski. Jesienią 2001 roku na kilka miesięcy ponownie pojawił się w Sosnowcu. Niestety w rundzie rewanżowej już nie grał, a być może z nim składzie zespół nie spadłby do III ligi. W Sosnowcu grał także jego brat, Sylwester Kulawik.

RYSZARD CZERWIEC
W Zagłębiu pojawił się po awansie zespołu do I ligi w 1989 roku. Wychowanek Victorii Jaworzno przez trzy sezonu w Sosnowcu rozegrał w I lidze 88 spotkań, w których zdobył 18 bramek. Ostatni piłkarz w barwach Zagłębia, który dostąpił gry w reprezentacji Polski seniorów. Po spadku Zagłębia z ligi w 1992 roku przeniósł się do Widzewa Łódź. Tam sięgnął po dwa tytuły mistrza Polski, zagrał w Lidze Mistrzów. Po krótkim okresie gry we Francji został piłkarzem Wisły Kraków, z którą także dwukrotnie sięgnął po MP. W ekstraklasie rozegrał prawie 400 spotkań! W reprezentacji Polski wystąpił w 28 meczach, najwięcej z grona piłkarzy tutaj przedstawionych.

ZBIGNIEW GRĘDA
Człowiek z Krakowa, który przed grą w Zagłębiu kilka sezonów spędził w AKS Niwka Sosnowiec. Z Zagłębiem awansował do I ligi w pierwszym roku gry na Ludowym, a po roku gry w elicie wrócił w rodzinne strony. Potem były 3 sezony w Wiśle zakończone niesławnym meczem z Legią. W barwach Zagłębia i Wisły zaliczył w najwyższej klasie rozgrywkowej 108 meczów.

MAREK KONIAREK
Legenda GKS-u Katowice i Widzewa Łódź z Zagłębiem i Wisłą miała krótkie przygody, przy czym znacznie lepiej zapamiętano go w Sosnowcu. Jesienią 1991 roku popularny „Koniar” odbudowywał się w Zagłębiu po kontuzji. W 13 meczach zdobył 4 gole co zaowocowało przejściem do Łodzi. W Wiśle już tak dobrze nie było. Zaliczył tam jesień sezonu 1997/1998. 35-letni wówczas gracz zagrał w 12 meczach,, bez gola.

GRZEGORZ KMIECIK
Syn Kazimierza Kmiecika, legendy Wisły. Młody Kmiecik choć był kilkakrotnie w kadrze pierwszego zespołu to w lidze w koszulce Wisły zaliczył jeden występ w sezonie 2007/08, ale może się z tej okazji pochwalić tytułem mistrza Polski! W Zagłębiu grał także w sezonie 2007/08 tyle, że jesienią 2007 roku. Zaliczył 10 gier, bramkę w debiucie, która okazała się jedynym trafieniem, a po pierwszej rundzie wrócił do Wisły. Kmiecik-junior nadal kontynuuje przygodę z futbolem, ale już na obrzeżach wielkiej piłki. Od tego sezonu broni barw Zatorzanki Zator.

OPRACOWAŁ: KRZYSZTOF POLACZKIEWICZ

 

Na zdjęciu: trzeci od lewej w ciemnej koszulce Ryszard Czerwiec.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin