DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2023-04-02 15:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Odwiedziliśmy groby zasłużonych piłkarzy, trenerów, działaczy i kibiców

Odwiedziliśmy groby zasłużonych piłkarzy, trenerów, działaczy i kibiców

1 listopada 2022

Jak co roku, delegacja Zagłębia odwiedziła groby zasłużonych piłkarzy, trenerów, działaczy i kibiców Zagłębia Sosnowiec. Przedstawiciele klubu złożyli na nich kwiaty i znicze, zapalili świeczki. Na zniczach naklejony był herb Zagłębia.

 

Leszek Baczyński, Prezes Honorowy Zagłębia i Jarosław Jąder, zasłużony trener i działacz klubu odwiedzili wszystkie cmentarze w Sosnowcu, gdzie spoczywają Zagłębiacy. W czasie swojej wędrówki po nekropoliach byli m.in. na Alei Mireckiego, na cmentarzu komunalnym w Niwce, na cmentarzu przy ulicy Andersa, w Milowicach (miejsce spoczynku  Włodzimierza Mazura) czy też na cmentarzu komunalnym oraz parafialnym, które są położone na pograniczu Sosnowca i Będzina.

Cały czas pamiętamy o tych, którzy kiedyś tworzyli wielkość Zagłębia, ale nie ma ich już z nami. Oby na zawsze pozostali w naszej pamięci – powiedział Leszek Baczyński, Prezes Honorowy Zagłębia.

Poniżej przypominamy sylwetki tych, którzy odeszli od nas w 2022 roku:

ANTONI CISZEK

Zmarł w wieku 90 lat. Antoni Ciszek urodził się 17 listopada 1931 r. w Sosnowcu. Przygodę z piłką rozpoczął w wieku trampkarzy w AKS Niwka. Mając 17-18 lat był reprezentantem Polski juniorów. Służbę wojskową odbywał w Krakowie, grając w latach 1952-1954 w I-ligowym OWKS. Przez krótki czas był zawodnikiem rezerw CWKS-u Warszawa (obecnie Legia).
Potem nastąpił powrót do rodzinnego AKS Niwka, skąd przeszedł do I-ligowej Stali Sosnowiec. Było to poważne wzmocnienie sosnowieckiej drużyny.18 marca 1956 w meczu Budowlani Opole – Stal Sosnowiec zadebiutował w nowym klubie. Pierwszą bramkę zdobył 25 marca 1956 w meczu Stali z Gwardią Warszawa. W 1959 r. przyczynił się do powrotu Stali do I ligi. Ostatni występ w sosnowieckiej Stali zaliczył 18 czerwca 1961 r. w meczu Lechia Gdańsk – Stal (2:1). W 1962 r. powrócił do AKS Niwka.
Prawoskrzydłowy Antoni Ciszek był napastnikiem niezwykle szybkim i bramkostrzelnym. Był ulubieńcem kibiców, często powoływanym do kadry narodowej. Potrafił strzelić bramkę w ostatnich minutach meczu i przechylić szalę zwycięstwa. W reprezentacji Polski B wystąpił 3 razy.
Po zakończeniu kariery piłkarskiej był trenerem juniorów AKS Niwka, a także prowadził zespoły seniorskie Polonii Sosnowiec i Stali Myszków.

JERZY KOPA

Zmarł w wieku 79 lat. Jerzy Kopa był trenerem naszego klubu w sezonie 1985/86 i w kolejnym. W rundzie wiosennej sezonu 1985/86 zastąpił Horsta Panica. Po spadku do II ligi Kopa prowadził Zagłębie w rundzie jesiennej sezonu 1986/87. Później zastąpił go Józef Gałeczka.
Pozostałe kluby, które Kopa trenował w I lidze (obecnie Ekstraklasa) to Szombierki Bytom, Lech Poznań (2-krotnie), Pogoń Szczecin (81/82), Legia Warszawa (2-krotnie), Olimpia Poznań. Łącznie poprowadził te zespoły w 365 meczach I ligi. Za granicą prowadził także grecki Iraklís.

MIROSŁAW MAŁOLEPSZY

Zmarł w wieku 67 lat. Mirosław Małolepszy grał najczęściej na pozycji obrońcy lub pomocnika. W barwach naszego klubu rozegrał 10 spotkań w ówczesnej 1 lidze (obecnie Ekstraklasa) w sezonie 1980/81. Do Sosnowca przeniósł się z Rakowa Częstochowa. Ponadto występował w Koronie Kielce.

WOJCIECH KOPEĆ

Zmarł w wieku 55 lat. Wojciech Kopeć był wychowankiem Zagłębia Sosnowiec, w naszym klubie występował przede wszystkim w drużynach młodzieżowych. Po zakończeniu przygody z piłką zajął się biznesem. Prowadzona przez niego firma była sponsorem sosnowieckiego klubu. Ponadto pełnił funkcję sekretarza Stowarzyszenia Sportowego Byłych Piłkarzy i Sympatyków „Zagłębia Sosnowiec”.
Zmarły był synem Józefa Kopcia, legendy trenerskiej w naszym regionie, wychowawcy wielu pokoleń znanych piłkarzy.

KRZYSZTOF SMULSKI

Zmarł w wieku 69 lat. Krzysztof Smulski był oddanym działaczem Zagłębia, pełniąc w sosnowieckim klubie wiele ważnych funkcji. Był sekretarzem klubu, sekretarzem sekcji piłki nożnej, kierownikiem drużyny i dyrektorem klubu.
Zmarły pełnił ponadto wiele funkcji w Śląskim Związku Piłki Nożnej i Polskim Związku Piłki Nożnej. W Śląskim ZPN był przewodniczącym Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Sportowych, z kolei w PZPN – przewodniczącym Komisji ds. Licencji Klubowych, a wcześniej jej wiceprzewodniczącym. Aktywnie działał w polskiej piłce od wielu lat.

KAZIMIERZ KROSTA

Zmarł w wieku 74 lat. Kazimierz Krosta był zawodnikiem Zagłębia (wcześniej Stali) w latach 1959-70. Nie dostąpił zaszczytu gry w pierwszej drużynie, ale z powodzeniem występował w drużynach młodzieżowych i drugim zespole. W latach 1970-72 był podporą CKS-u Czeladź, później przeniósł się na 3 lata do Górnika Klimontów.
W roli trenera przez wiele lat szkolił w Zagłębiu najmłodszych adeptów futbolu, pełniąc funkcję koordynatora młodzieży. Ponadto był asystentem Czesława Uznańskiego na ławce trenerskiej drugiej drużyny.
Trenował m.in. Hutnika Dąbrowa Górnicza, Sarmację Będzin i Górnika Kazimierz.
Zawsze był kibicem Zagłębia, na Stadionie Ludowym wiernie wspierał z trybun naszych piłkarzy.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin