DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-12-18 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>263</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>265</b><br />
h

Strona główna / Hokej Strony / Stadion Zimowy

Stadion Zimowy

Stadion Zimowy, ul. Zamkowa 4

Stadion Zimowy mieści się przy ulicy Zamkowej 4, na obrzeżach Parku Sieleckiego.  Jego zarządcą jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu. Obiekt posiada pełnowymiarową taflę (30x60m), na której odbywają się treningi oraz mecze hokeja na lodzie drużyn: Zagłębie S.A., Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zagłębie” Sosnowiec oraz drużyn amatorskich, prowadzone są także zajęcia z nauki jazdy dla dzieci z sosnowieckich szkół i przedszkoli. Widownia posiada 2100 miejsc siedzących.

Historia Stadionu Zimowego

11 lutego 1966
-oddano do użytku sztuczne lodowisko ,,Torsos” Obiekt powstał w Sosnowieckiej dzielnicy ,,Sielec” i został zbudowany w niecałe 10 miesięcy. Głównym konstruktorem był Longin Wilamowski, późniejszy wieloletni kierownik sekcji hokejowej Zagłębia Sosnowiec, a pomagał mu profesor Lipowicz z Gdańska. Za dokumentację techniczną całego obiektu był odpowiedzialny inż. Leopold Łukosz. Lodowisko nie posiadało jeszcze zadaszenia, które było w planach w późniejszym okresie. W meczu inauguracyjnym 17 lutego 1966 roku reprezentacja Katowic w obecności 7 tysięcy  widzów pokonała Szwedzką drużynę IFK Sztokholm 3:1.W Polskim zespole dobrze wypadł atak Zagłębia  z Andrzejem Strzeleckim, Franciszkiem Strzeleckim i Stanisławem Kopciem.
9 listopada 1968
– oddano oficjalnie do użytku sztuczne lodowisko wraz z zadaszeniem według projektu Zygmunta Fagasa. Był to trzeci po Łodzi i Warszawie taki obiekt w Polsce. Pierwszy mecz w Pałacu Zimowym (taka obowiązywała nazwa podczas otwarcia) odbył się w ramach meczu o mistrzostwo II-ligi w którym Sosnowiczanie ulegli KTH Krynica3:6 (1:0,2:1,0:5),w rewanżu Zagłębie wygrało 9:2 (5:0,3:2,1:0) po golach: Kaszyńskiego 3,Stankiewicza i Zawady po 2 gole, oraz Gadaczka i Franciszka Strzeleckiego. Specjalnie na tą okazję sprowadzono z Austrii rolbę do równania lodu. Nie spełniła jednak ona wymogów gospodarzy i niestety nie było okazji już jej zobaczyć w kolejnych przerwach między tercjami.
Poza hokeistami publiczność mogła również oglądać łyżwiarzy figurowych m.in. wystąpili nasi olimpijczycy z Grenoble Janina Poremska i Piotr Szczypa oraz łyżwiarze GKS Katowice. Po pewnym czasie obiekt znajdujący się w parku Sieleckim przyjął już na stałe nazwę ,,Stadion Zimowy’’
30 listopada 1968
– po raz pierwszy na Stadionie Zimowym odbył się mecz międzypaństwowy. Był to pojedynek juniorów Polski i Rumuni.
3 grudnia 1968
– z okazji ,,Barbórki” rozegrano na nowym krytym stadionie zimowym towarzyski mecz pomiędzy II ligowym Zagłębiem Sosnowiec i Czeską drużyną Banik Hawierzów. Gospodarze ponieśli minimalną porażkę w 5:6(2:2,3:3,0:1)

Jedne z ważniejszych imprez, które odbyły się w obiekcie to:

  • Mistrzostwa Świata seniorów grupy B w hokeju na lodzie,
  • Mistrzostwa Świata juniorów U20 grupy B w hokeju na lodzie,,
  • Mistrzostwa Europy juniorów U18 grupy B w hokeju na lodzie,,
  • inne międzynarodowe i krajowe hokejowe turnieje młodzieżowe,
  • wielokrotne zawody o randze Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w hokeju na lodzie i jeździe figurowej na lodzie.





Ciekawostka: 

W 1985 roku Stadion Zimowy odwiedzili Lucella Santos i Ruben de Falco, bohaterowie serialu ,,Niewolnica Isaura”. Ta telenowela była najpopularniejszym programem w historii polskiej telewizji, gdyż średnio oglądalność wynosiła 81% (oglądalność czasem dochodziła nawet do 92%). Poniżej wycinki z gazety „Panorama” upamiętniające to wydarzenie.

Źródła i zdjęcia:

  • Sławomir Bomba,
  • Krzysztof Wojtanowski,
  • Paweł Ptak.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin