Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: urodziny Mieczysława Stachowicza

Kroniki Hokejowego Zagłębia: urodziny Mieczysława Stachowicza

27 czerwca 2022

Dzisiaj przypada kolejny ważny dzień w historii sosnowieckiego hokeja, o którym nasz kronikarz Krzysztof Wojtanowski chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja na lodzie.

Dokładnie 27 czerwca 1948 roku urodził się Mieczysław Stachowicz, który hokejową karierę zaczynał na początku lat 60 tych w bydgoskiej Polonii. W latach 1964 i 65 Polonia Bydgoszcz została brązowym medalistą MP. W okresie od 1968-71 reprezentował barwy drugoligowego Dolmelu Wrocław. W sosnowieckim Zagłębiu zadebiutował w sezonie 1971-72 czyli w pierwszym historycznym sezonie w I lidze. W sezonie 1972-73 sosnowiczanie drugi raz w historii sekcji uzyskali awans do I ligi, a Mieczysław Stachowicz zdobył 22 gole. Największy sukces w karierze osiągnął w sezonie 1977-78 zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski. Ostatni mecz w sosnowieckim klubie rozegrał w 17. i 18. kolejce z GKS Katowice. Były to przegrane mecze 0:3 i 2:4. Ostatnie trafienia dla Zagłębia zanotował w 13. kolejce w Bytomiu w wygranym meczu 4:0 z Polonią. Gola uzyskał w 48. minucie podwyższając wynik meczu na 4:0. Od sezonu 1978-79 do 1980 roku występował w drugoligowej Polonii Bytom i tam zakończył swoją przygodę hokejową. Po zakończeniu kariery pracował w szkole, a także szkolił młodzież w bytomskim klubie. Od 2004 roku jest na emeryturze i mieszka w Sosnowcu.

Kilka dni temu skorzystałem z zaproszenia i odwiedziłem Mieczysława Stachowicza w jego domu. Podczas dwugodzinnego spotkania miałem możliwość poznać poszczególne etapy jego hokejowej kariery, a także była okazja, aby powspominać ten najlepszy okres w jego karierze czyli występy w sosnowieckim Zagłębiu – przekazał Pan Krzysztof.

Z okazji urodzin życzymy Panu Mietku zdrowia, długich lat życia i kolejnych rozmów oraz spotkań poświęconych hokejowemu Zagłębiu Sosnowiec.

Na zdjęciu Mieczysław Stachowicz w czasie kariery zawodniczej sezon 1972-73 oraz zdjęcie obecne.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin