Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Piotra Zdunka

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Piotra Zdunka

8 lutego 2021

Od dzisiaj ruszamy na naszej stronie ze specjalnym cyklem „Kroniki Hokejowego Zagłębia” w cyklu tym będziemy prezentować materiały pochodzącę z archiwum Krzysztofa Wojtanowskiego, człowieka, który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec oraz autora i pomysłodawcę Wystawy „Historia Hokeja w Sosnowcu”.

Dzisiaj pierwszy z artykułów tego cyklu napisany przez Krzysztofa Wojtanowskiego.

W dniu dzisiejszym swoje 53 urodziny obchodzi ulubieniec Sosnowieckiej publiczności z lat 80-tych Piotr Zdunek. Wychowanek ŁKS Łódź urodził się 8 lutego 1968 roku w Poniatowie. Występując w Łódzkim klubie dostąpił zaszczytu debiutu w Polskiej ekstraklasie w wieku 16 lat, a było to spotkanie ŁKS Łódź – Polonia Bytom rozegrane w dniu 2.10.1984 roku. Od sezonu 1986-87 zaczął grę w Sosnowieckim Zagłębiu. W zespole tym zadebiutował w dniu 30.09.1986 roku. Było to spotkanie w Gdańsku ze Stoczniowcem wygrane 7:0 (2:0,2:0,3:0). W meczu tym w 54 minucie uzyskał swojego pierwszego gola w nowych barwach podwyższając wynik spotkania na 6:0. W Sosnowcu występował przez 4 sezony, a ostatni mecz w Zagłębiu rozegrał w meczu o brązowy medal z Naprzodem w 1990 roku. Zagłębie to spotkanie wygrało 7:3 (3:0, 3:2, 1:1) a Zdunek ostatni raz strzelił gola dla drużyny z ulicy Zamkowej, w 34 minucie uzyskując gola na 4:1. W kolejnych sezonach reprezentował następujące kluby: ŁKS Łódż 1990-91,Naprzód Janów 1991-93, Towimor Toruń 1993-94, Unia Oświęcim 1994-95, Söderhamm/Ljusnesc HK 1995-96, KKH Hortex Katowice 1996-97 ,Söderhamm/Ljusnesc HK 1997-98, KKH Katowice 1998-99, GKS Tychy 1999-00. Przez dwa sezony 2000-01, 2001-02 miał przerwę w hokejowej karierze, aby w kolejnym 2002-03 zadebiutować w drużynie TKH Eurostal Toruń. Sezon 2003-04 rozpoczyna w Orliku Opole aby po miesiącu przenieść się do KTH Krynica i zadebiutować w tym klubie w dniu 10.10.2003r. Hokejową karierę zakończył właśnie w klubie z Krynicy w 2004 roku.  W sezonie 2014-15 trenował młodzież w ŁKH Łódż. Podczas swojej hokejowej kariery nigdy nie zdobył Mistrzostwa Polski. Ma w dorobku srebrny medal MP w 1992, 1995 oraz brązowy w 1988, 90, 97r. W 1989 roku jako gracz Zagłębia został ,,królem’’ strzelców Polskiej Ligi uzyskując 27 trafień. Jego dorobek w rozgrywkach ligowych to 16 sezonów: 541 meczy,313 goli i 1299 minut karnych. (statystyki według W.Zieleśkiewicza ,,Encyklopedia Polskiego Hokeja”. W reprezentacji Polski wystąpił 80 razy. Debiutował w dniu 3.09.1985r.w Rydze w meczu Polska-Rumunia 3:3 (2:1,1:0,0:2) w spotkaniu tym zdobył pierwszego gola w rep. Polski była to 32 min i trzeci gol dla Polski. Piotrka Zdunka wielu kibiców hokeja w Sosnowcu i nie tylko będzie pamiętać jako hokejowego cwaniaka i showmana, ale także jako znakomitego zawodnika. Wczoraj miałem możliwość porozmawiać telefonicznie z Piotrem Zdunkiem o jego karierze i niezapomnianych meczach z drugiej połowy lat 80-tych których również byłem naocznym świadkiem. Na pewno oprócz emocjonujących spotkań na zawsze zapamiętam numer 13 i przyśpiewki kibiców ,,Piotr, Piotr Piotr Zdunek”. Piotrze z okazji urodzin życzę dużo zdrowia radości i wielu rozmów poświęconych hokejowemu Zagłębiu. Wykorzystując moje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki chciałbym przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy związanej z Historią Hokeja w Sosnowcu.

Na zdjęciach Piotr Zdunek w czasie swojej kariery zawodniczej (archiwum prywatne P.Zdunka).