Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Andrzej Kasperowicz

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Andrzej Kasperowicz

2 lutego 2022

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja –Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Dzisiaj swoje 78. urodziny obchodzi były hokeista sosnowieckiego Zagłębia – Andrzej Kasperowicz. Pan Andrzej urodził się dokładnie 2 lutego 1944 roku we Lwowie. W latach 1959-62 występował w Starcie Katowice zdobywając w sezonie 1959-60 wicemistrzostwo Polski juniorów. Trenerem, który nauczył go najwięcej w Starcie Katowice był Albert Mauer. Kolejnym klubem w karierze była bytomska Polonia, której barwy reprezentował w okresie od 1962-69 roku. Hokejowa przygoda z Zagłębiem zaczęła się w 1969 roku. Wtedy nasz klub występował w drugiej lidze, ale w sezonie 1970-71 sosnowiczanie awansowali na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce, a Andrzej Kasperowicz grając na pozycji obrońcy uzyskał 3 trafienia. W sezonie 1972-73 uzyskał dwa gole i drugi raz w historii klubu awansował do pierwszej ligi. W Zagłębiu Sosnowiec występował do końca sezonu 1973-74. Ostatni etap hokejowej kariery to powrót do Bytomia i gra w drużynie Polonii w latach 1974-75.

Po zakończeniu kariery sportowej Andrzej Kasperowicz podjął pracę zawodową. Od 2009 jest na emeryturze i mieszka w Sosnowcu blisko Stadionu Zimowego.

Bohatera tamtych wydarzeń udało mi się odszukać i osobiście poznać w 2021 roku, a dokładnie kilka dni przed spotkaniem jubileuszowym z okazji 50-lecia rozegrania pierwszego w historii meczu w hokejowej najwyższej klasie rozgrywkowej przez hokeistów Zagłębia Sosnowiec. W obecnym sezonie Andrzeja Kasperowicza można spotkać na większości meczów rozgrywanych w Sosnowcu wraz z takimi hokeistami jak Franciszek Strzelecki, Leszek Kotasiński czy Adam Świtalski. Zawodnicy Ci godnie reprezentowali Zagłębiowski hokej w latach 60 i 70-tych. Dla mnie poznanie tego hokeisty to wielka przyjemność i satysfakcja, ponieważ mogłem po raz kolejny poznać, a przede wszystkim wysłuchać człowieka który reprezentował sosnowiecki hokej 50 lat temu i przekazał mi mnóstwo informacji oraz ciekawostek odnośnie swojej kariery. Dla Andrzeja Kasperowicza takie spotkania również mają swoją wymowę, ponieważ wracają wspomnienia i przeżycia związane z hokejową karierą – obszernie podsumował Krzysztof Wojtanowski.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki nasz kronikarz chciałby dziś przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Panu Andrzejowi życzymy wszystkiego co najlepsze i oczywiście dużo zdrowia! 

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin