Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Debiut w lidze

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Debiut w lidze

25 września 2023

Dzisiaj przypada 52 rocznica debiutu Zagłębia Sosnowiec w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Dokładnie 25 września 1971 roku hokeiści Zagłębia Sosnowiec zmierzyli się w Pałacu Zimowym z GKS Tychy.
Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, zawodnicy wnieśli poczet  sztandarowy oraz zostali  owacyjnie przywitani przez kibiców. Krótkie przemówienie przed meczem wygłosił prezes  Zagłębia mgr. Zdzisław Sender.

Sędziami tego spotkania byli Panowie Tadeusz Andrysiak oraz Artur Stawiński z Łodzi. Sosnowiczanie niesieni dopingiem 5 tysięcy kibiców wygrali to spotkanie 6:2(2:2,1:0,3:0) po golach Świtalskiego 2, Orlińskiego, Gadaczka, Bielakiewicza i A.Strzeleckiego. Trenerem zwycięskiego zespołu był Alfred Gansiniec, a kierownikiem drużyny niezapomniany Jan Okrajek. Niestety celu jakim było utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej nie udało się osiągnąć i sosnowiecznie po roku gry musieli opuścić szeregi I-ligowe.

W tym historycznym sezonie w 40 rozegranych meczach uzyskali 22 punkty. Zdobyli 108 goli,tracąc 193. W 2021 roku z okazji 50 lecia rozegrania tego meczu odbyło się w sali VIP-owskiej ,,Stadionu Zimowego ” przy ulicy Zamkowej 4 spotkanie jubileuszowe upamiętniające to wydarzenie, na które przybyli bohaterowie tamtego meczu.

Tekst i foto: Krzysztof Wojtanowski

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin