Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Gerard Gadaczek

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Gerard Gadaczek

25 sierpnia 2021

Przygotowaliśmy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Przypominamy, że prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

W latach 60-tych i z początkiem 70-tych sosnowieccy hokeiści nie byli potęgą na krajowych taflach. Zanim przyszło pasmo sukcesów w latach 80-tych i nastała ,,era” Jobczyka i Zabawy to wcześniej hokeiści Zagłębia toczyli zacięte pojedynki w walce o awans do pierwszej ligi (wtedy najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce). Dzisiaj chcielibyśmy przypomnieć zawodnika z tamtego okresu, bo jest ku temu okazja. 18 lat temu zmarł Gerard Gadaczek.

Czołowy hokeista Zagłębia Sosnowiec z przełomu lat 60-tych i 70-tych. Gerard Gadaczek urodził się 7 marca 1943 roku w Katowicach. Był wychowankiem GKS Katowice, z którym zdobył w 1967 roku srebrny medal Mistrzostw Polski. W Zagłębiu zadebiutował w dniu 9 listopada 1968 roku w przegranym meczu z KTH Krynica 3:6 (1:0,2:1,0:5). Był czołowym strzelcem w drużynie, który wiele razy zmusił do kapitulacji bramkarza drużyny przeciwnej. Dwa razy uczestniczył w awansie drużyny Zagłębia Sosnowiec do pierwszej ligi. W sezonie 1970-71 oraz 1972-73 uzyskując odpowiednio 19 i 12 goli. Franciszek Strzelecki, który bronił barw Zagłębia w latach 1962-76 podczas ostatniej rozmowy tak wspomina Gerarda Gadaczka:

Był jednym z najszybszych napastników w Polsce. W wolnych chwilach uprawiał kulturystykę, dlatego obrońcy drużyn przeciwnych mieli obawy kiedy przyszło im walczyć na lodzie z Gerardem Gadaczkiem. Kij hokejowy był dla niego za lekki ze względu na jego siłę oraz sylwetkę.

W Zagłębiu Gerard Gadaczek występował do 1975 roku. Zmarł 25.08.2003 roku. Pochowany jest na Cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Wykorzystując prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof Wojtanowski chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom o tej rocznicy związanej z historią sosnowieckiego hokeja.

Na zdjęciu Gerard Gadaczek (siedzi w środku) w czasie obozu w Szczyrku 1972r. (archiwum Janusza Kalisza), a także z czasów kariery zawodniczej (fotografie z archiwum Krzysztofa Wojtanowskiego).

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin