Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Historyczne złoto

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Historyczne złoto

29 kwietnia 2024

W historii sosnowieckiej sekcji hokeja na lodzie dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ mija 44 lata od zdobycia pierwszego tytułu Mistrza Polski przez hokeistów Zagłębia Sosnowiec. Warto przypomnieć ten sukces który na zawsze pozostanie w kronikach Polskiego i sosnowieckiego hokeja ale przede wszystkim w sercach wielu kibiców.

Dokładnie 29 kwietnia 1980 roku Sosnowiec zostaje po raz pierwszy stolicą Polskiego hokeja. W ostatnim meczu na lodowisku w Tychach, pokonując miejscowy GKS 6:2 po golach: Wiesława Tokarza w 11,18,42 min. oraz Leszka Tokarza w 22 min. i Marka Marcińczaka w 60 min. zdobywa to trofeum. Duet trenerski Josev Ivan i Mieczysław Chmura (zmarł 20 dni przed zdobyciem MP) doprowadza Zagłębie do pierwszego w historii klubu Mistrza Polski. W 42 spotkaniach hokeiści Zagłębia zdobyli 61 punkty, wygrywając 30 meczy, remisując w jednym spotkaniu i odnotowując 11 porażek. Bilans bramkowy 220-115. Zagłębie przełamało 9-letnią hegemonię panowania Podhala Nowy Targ. „Zagłębie ukochany klubie nasz zdobyłeś Mistrza Polski pierwszy raz….” tak wtedy śpiewali kibice hokeja w Sosnowcu! Warto podkreślić, że po zakończeniu ostatniej kolejki spotkań zarówno Zagłębie i najgroźniejszy rywal Nowotarskie Podhale zgromadziły identyczną ilość punktów i o Mistrzostwie Polski zdecydowała dwubramkowa przewaga na korzyść Zagłębia 17-15.

Jak podkreśla wielu hokeistów z popularnego „Cosmosu” ten tytuł Mistrza Polski był dla nich bardzo ważny, bo zdobyty po raz pierwszy i do końca życia ten sukces zapamiętają. Warto wspomnieć, że sukces w postaci tego MP to była zasługa zawodników i całego sztabu szkoleniowego ale nie można pominąć dwóch ludzi Longina Wilamowskiego wieloletniego kierownika sekcji Zagłębia oraz Prezesa i twórcy największych sukcesów sosnowieckiego hokeja Jan Rodzonia.

Tekst i fotografie pochodzą ze zbiorów kronikarza sosnowieckiego hokeja Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin