Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Leszek Kotasiński

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Leszek Kotasiński

20 września 2023

Dzisiaj swoje 77 urodziny obchodzi hokeista, który swoją karierę zawodniczą w hokejowym Zagłębiu zaczynał 60 lat temu. W dniu 20.09.1946 roku w Dąbrowie Górniczej urodził się Leszek Kotasiński. Debiutował w Zagłębiu w meczu III ligowym w 1962 roku. Następnie na czas służby wojskowej w okresie od 1965-67 roku reprezentował barwy Opolanina Opole i Śląska Wrocław. Od sezonu 1967-68 na stałe związał się już z sosnowieckim Zagłębiem, w którym występował do 1974 roku. W 1971 roku jako zawodnik awansował z Zagłębiem Sosnowiec do I-ligi (wtedy najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce) zdobywając w sezonie 4 gole. Sukces ten powtórzył w 1973 roku. Po zakończeniu kariery hokejowej pracował na kopalni ,,Sosnowiec” Od 1993 roku jest na emeryturze i mieszka w Sosnowcu na Pogoni.

Od Autora: ,,Leszka Kotasińskiego poznałem osobiście wiele lat temu, jednak dopiero od kilku lat nasza znajomość przerodziła się w nieskończoną ilość spotkań i rozmów poświęconych historii związanej z hokejowym Zagłębiem. Leszek Kotasiński i jego wielki przyjaciel  z lodowej tafli Franciszek Strzelecki są jedynymi żyjącymi jeszcze hokeistami, którzy byli od początku w drużynie, która się odradzała w początkowych latach 60 tych ubiegłego wieku i można powiedzieć są do dnia dzisiejszego z drużyną na dobre i na złe.

Można ich spotkać prawie na każdym ligowym meczu. Piękno hokeja to niezapomniane mecze, które są wspominane potem przez lata, ale piękno hokeja to również kibice tacy jak Leszek Kotasiński, skromny człowiek który jest częścią historii sosnowieckiego hokeja. Leszku dziękuje za te wszystkie spotkania i opowieści”

Tekst i zdjęcia ze zbiorów kronikarza Zagłębia Sosnowiec: Krzysztofa Wojtanowskiego

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin