DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-03-02 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>263</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>265</b><br />
h

Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Lodowisko ,,Torsos”

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Lodowisko ,,Torsos”

11 lutego 2022

Przedstawiamy następny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja –Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Kolejną ważną datą związaną z sosnowieckim hokejem, którą Pan Krzysztof chciałby dziś przypomnieć jest dzień 11 lutego 1966r. Dokładnie dzisiaj mija 56 lat od oddania do użytku sztucznego lodowiska ,,Torsos”. Obiekt powstał w sosnowieckiej dzielnicy ,,Sielec” i został zbudowany w niecałe 10 miesięcy. Głównym konstruktorem był Longin Wilamowski, późniejszy wieloletni kierownik sekcji hokejowej Zagłębia, a pomagał mu profesor Lipowicz z Gdańska. Za dokumentację techniczną całego obiektu odpowiedzialny był inż. Leopold Łukosz. Lodowisko nie posiadało jeszcze zadaszenia, które było w planach w późniejszym okresie. W meczu inauguracyjnym 17 lutego 1966 roku reprezentacja Katowic w obecności 7 tysięcy widzów pokonała Szwedzką drużynę IFK Sztokholm 3:1. W Polskim zespole dobrze wypadł atak sosnowieckiego Zagłębia Franciszek Strzelecki, Andrzej Strzelecki i Stanisław Kopeć.

Na zdjęciu druga tafla która była dostępna w czasie remontu zadaszenia głównej hali 1967-68 oraz fotografia drużyny Zagłębia Sosnowiec z sezonu 1965-66.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin