Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki hokejowego Zagłębia: Lucjan Bartoń

Kroniki hokejowego Zagłębia: Lucjan Bartoń

11 marca 2023

Dzisiaj swoje święto obchodzi hokeista który reprezentował nasz klub ponad 50 lat temu. Dokładnie 74 lata temu 11.03.1949 roku w Kluczborku urodził się Lucjan Bartoń. Hokejową karierę zaczynał  w 1963 roku w Odrze Opole, a jego pierwszym trenerem był Stanisław Smajda. Przez pierwsze trzy lata  grał w drużynie juniorów, a od sezonu 1966/67 ówczesny trener pierwszej drużyny Jiri Hertl zaprosił go do udziału w treningach seniorów.

 

Sezon później 1967/68 drużynę objął Andrzej Wołkowski, a jego asystentem był wspomniany wyżej Stanisław Smajda. Ze Staszkiem Głowatym i Jasiem Cebulą ,tworzyli  trzeci atak zwany ,,atakiem śmierci” Rozgrywki II ligi Odra kończyła w marcu 1968 roku, barażami o wejście do I ligi z Włókniarzem Zgierz ,które oba przegrała. Pomiędzy tymi barażami odbyło się  w Opolu towarzyskie spotkanie ze świeżo upieczonym beniaminkiem II ligi drużyną Zagłębia Sosnowiec. Odra to spotkanie wygrała 6:4,a Lucjan Bartoń strzelił dwa gole i za pół roku znalazł się w Sosnowcu.

Dokładnie 4 lipca 1968 roku został zawodnikiem sosnowieckiego Zagłębia. W zaaklimatyzowaniu się w nowej drużynie pomogli mu szczególnie bracia Strzeleccy, Jurek Orliński oraz Paweł Becker i Leszek Kotasiński. Debiutował w Zagłębiu 9 listopada 1968 roku w spotkaniu z KTH Krynica, a pierwszego gola dla Zagłębia strzelił 17 listopada 1968 w Opolu, w wygranym 1:0 meczu z tamtejszą Odrą. W sezonie 1970-71 Zagłębie uzyskało historyczny awans do I ligi, a nasz bohater strzelił 6 goli. Sezon 1971-72 był ostatnim w barwach  Zagłębia. Lucjan Bartoń rozegrał tylko kilka spotkań na początku sezonu, a następnie od dnia 14 lutego 1972 roku został zawodnikiem drugoligowego Jastrzębia. W 1980 roku rozwiązano drużynę hokejową Jastrzębia, a po dwóch latach nastąpiła reaktywacja. Rok wcześniej Lucjan Bartoń ukończył kurs sędziowski aby prowadzić mecze juniorów, a potem seniorów. W wieku 33 lat dostał propozycję gry w Jastrzębiu, ale odmówił. Jego kariera sędziowska potoczyła się błyskawicznie. W 1986 roku dostał nominację  na sędziego międzynarodowego. Sędziował mecze ma MŚ juniorów i seniorów. W 1989 roku wyjechał do Niemiec. Na początku był drugim trenerem w szkółce hokejowej w Eintrachcie Frankfurt, a potem otrzymał licencję na sędziego w Bundeslidze. Hokejowym rozjemcą był do 2013 roku. Pracował również zawodowo  od maja 1991 roku w jednym z największych biur inżynieryjno-geodezyjnych w  firmie ,, Kreller”.

Od 2013 roku Lucjan Bartoń jest na emeryturze i od wielu lat mieszka w Niemczech. Wielokrotnie miałem możliwość  obserwować Lucjana Bartonia na Polskich lodowiskach w roli arbitra. W latach 80-tych ,,Jastrzębskie trio” Bartoń, Miszek i Materna tworzyli znakomitą ekipę sędziowską, którą wszyscy mogli podziwiać.

Fotografie oraz dane statystyczne ze zbiorów Lucjana Bartonia i Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin