Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Marian Kaszyński

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Marian Kaszyński

2 października 2021

Kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja –Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia hokeja w Sosnowcu” oraz spotkania jubileuszowego z okazji rozegrania pierwszego w historii meczu w hokejowej najwyższej klasie rozgrywkowej przez hokeistów Zagłębia Sosnowiec.

W dniu dzisiejszym mija 18 rocznica śmierci Mariana Kaszyńskiego – zawodnika, a także trenera grup młodzieżowych. Marian Kaszyński urodził się 6 kwietnia 1937 roku w Katowicach. Był zawodnikiem Baildonu Katowice. Grając w klubie z Katowic był również pracownikiem mechanicznym robót precyzyjnych w hucie ,,Baildon”. W Zagłębiu zadebiutował w dniu 9 listopada 1968 roku w przegranym meczu Zagłębia Sosnowiec z KTH Krynica 3:6 (1:0,2:1,0:5). W dwumeczu z KTH Krynica uzyskał też pierwszego gola w barwach Zagłębia. Marian Kaszyński występował głównie w ataku na prawym skrzydle. W sezonie 1970-71 roku był czołowym strzelcem w drużynie zdobywając 37 goli, a hokeiści z ulicy Zamkowej uzyskali historyczny awans do I ligi. W Zagłębiu występował do 1972 roku. Po zakończeniu kariery pozostał przy hokeju szkoląc w latach 70 i 80-tych grupy młodzieżowe w sosnowieckim klubie oraz w tyskim GKS. W 1986 roku został odznaczony złotą odznaką PZHL „Zasłużony Mistrz Sportu”. Marian Kaszyński zmarł drugiego października 2003 roku. Pochowany jest na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Na zdjęciu Marian Kaszyński z grupą ,,karlików” podczas obozu w Gdańsku-Brzeźnie koniec lat 70-tych fotografia z archiwum Grzegorza Kulawiaka oraz zdjęcie z sezonu 1971-72 i miejsce spoczynku.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin