Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki hokejowego Zagłębia: Mariusz Baca obchodzi urodziny

Kroniki hokejowego Zagłębia: Mariusz Baca obchodzi urodziny

19 czerwca 2023

W cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia” prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza, kolekcjonera a przede wszystkim pasjonata Sosnowieckiego hokeja-Krzysztofa Wojtanowskiego, który od wielu lat gromadzi wszystko, co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Dzisiaj 59. urodziny obchodzi były zawodnik Sosnowieckiego Zagłębia z lat 80. Mariusz Baca. Wychowanek Zagłębia urodził się 19 czerwca 1964 roku w Sosnowcu. Hokejową karierę zaczął w latach 70. u trenera Karola Fonfary. W sezonie 1981-82 wywalczył z Zagłębiem Mistrzostwo Polski Juniorów, a w pierwszej drużynie Zagłębia zadebiutował 20 września 1983 roku w Janowie, w meczu Naprzód-Zagłębie zakończonym wynikiem 3:3. Debiutancki sezon zakończył zdobyciem srebrnego medalu Mistrzostw Polski oraz trzema golami w meczach wygranych z Cracovią Kraków 10:3,Unią Oświęcim 12:0 i w Bydgoszczy z BKS-em 17:3.

Sezon 1984-85 zakończył zdobyciem tego najważniejszego trofeum, czyli złotego medalu MP. Kolejny sezon 1985-86 był ostatnim w karierze Mariusza Bacy. Z powodu kontuzji musiał przedwcześnie w wieku 22 lat przerwać hokejową karierę. Ostatni mecz w Zagłębiu rozegrał 25 lutego 1986 roku w Janowie, w którym Zagłębie przegrało 1:8 z Naprzodem. Był to drugi mecz o brązowy medal. Natomiast ostatnie trafienie uzyskał 4 lutego 1986 roku w pierwszej rundzie Play-off w meczu w Katowicach z GKS. Zdobył bramkę w 9 minucie z podania Włodzimierza Cieślika, podwyższając wynik spotkania na 3:0. Po zakończeniu hokejowej kariery pozostał w klubie, szkoląc młodych adeptów hokeja. W latach 2019,20,21 był trenerem drużyny amatorów w Sosnowieckim klubie. Obecnie pracuję zawodowo oraz kibicuje hokejowemu Zagłębiu.


(na zdjęciu: Piotr Sarnik, Mariusz Baca i Rafał Twardy)

Młodszy brat Mariusza Bacy, Wojciech, również był zawodnikiem Sosnowieckiego Zagłębia, Unii Oświęcim i Czeskiego Hawirzowa. Występował na pozycji bramkarza i ma w dorobku między innymi złoty medal MP w 1992 roku w barwach Oświęcimskiej Unii.

Fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Piotra Sarnika i Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin