Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Pałac Zimowy

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Pałac Zimowy

9 listopada 2022

Dzisiaj przypada kolejna ważna rocznica związana z sosnowieckim hokejem. Dokładnie 54 lata temu, 9 listopada 1968 roku w Sosnowcu oddano oficjalnie do użytku sztuczne lodowisko wraz z zadaszeniem według projektu Zygmunta Fagasa (wcześniejsze otwarcie nastąpiło w 1966 roku, ale obiekt nie posiadał jeszcze wtedy dachu).

Głównym konstruktorem lodowiska przy ulicy Zamkowej 4 był Longin Wilamowski. Był to trzeci po Łodzi i Warszawie taki obiekt w Polsce. Pierwszy mecz w Pałacu Zimowym (taka obowiązywała nazwa podczas otwarcia) odbył się w ramach meczu o mistrzostwo II-ligi, w którym sosnowiczanie ulegli KTH Krynica 3:6 (1:0,2:1,0:5). W rewanżu Zagłębie wygrało 9:2 (5:0,3:2,1:0) po golach: Kaszyńskiego (3 trafienia), Stankiewicza i Zawady (po 2 gole) oraz Gadaczka i Franciszka Strzeleckiego. Specjalnie na tą okazję sprowadzono z Austrii rolbę do równania lodu. Nie spełniła jednak ona wymogów finansowych gospodarzy i niestety nie było okazji już jej zobaczyć w kolejnych przerwach między tercjami. Poza hokeistami publiczność mogła również oglądać łyżwiarzy figurowych. Wystąpili m. in. nasi olimpijczycy z Grenoble – Janina Poremska i Piotr Sczypa oraz łyżwiarze GKS Katowice. Po pewnym czasie obiekt znajdujący się w parku Sieleckim przy ulicy Zamkowej 4 przyjął już na stałe nazwę ,,Stadion Zimowy”.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Źródło: tekst, fragmenty relacji prasowych z tamtego wydarzenia oraz zdjęcia współczesne ze zbiorów prywatnych Krzystzofa Wojtanowskiego.