Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Paweł Becker

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Paweł Becker

19 maja 2024

W dniu dzisiejszym swoje 79 urodziny obchodzi człowiek, który z sosnowieckim hokejem związany jest od 58 lat.

Dokładnie 19.05.1945 w Katowicach roku urodził się Paweł Becker. Wychowanek Startu Katowice występował w tym klubie w latach 1959-1962.Następnym klubem obecnego kierownika Zagłębia Sosnowiec był Baildon Katowice, którego barw bronił w okresie 1962-64. W czasie występów w Baildonie zdobył w 1964 roku złoty medal Mistrzostw Polski juniorów. Następnie w latach 1964-66 bronił barw Opolanina Opole, a od sezonu 1966-67 na stałe związał się już z sosnowieckim hokejem.

W Zagłębiu Sosnowiec grał głównie jako obrońca jednak zdarzało się też widzieć go w ataku. W sezonie 1970-71 jako zawodnik awansował z Zagłębiem Sosnowiec do I-ligi, najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zdobył wtedy w tym historycznym sezonie 15 goli. W Zagłębiu występował przez 10 sezonów i zakończył karierę w 1976 roku. Po zakończeniu bogatej kariery zawodniczej na stałe związał się z sosnowieckim hokejem pełniąc różnorakie funkcję zaczynając od serwisanta poprzez kierownika drużyn młodzieżowych. W ostatnich latach związany także z pierwszą drużyną jako kierownik techniczny. Z klubem jak podkreśla jest związany od 13 grudnia 1966 roku z małymi przerwami do dnia dzisiejszego. Można powiedzieć, że jego drugim domem jest lodowisko przy ulicy Zamkowej. Dla wielu zawodników i ludzi związanych z sosnowieckim hokejem Paweł Becker ma ksywę ,,kiero”.

Jego wnuczek Kamil Sikora to gracz seniorskiej drużyny Zagłębia, a zięć Arkadiusz to były hokeista Sosnowieckiego Zagłębia.Podczas niedawnej Akademii z okazji 90 lecia istnienia hokeja w Sosnowcu Paweł Becker został uhonorowany medalem 90-lecia sekcji.

Od autora:

,,Dla mnie Paweł Becker to nie tylko człowiek który na zawsze w sercu ma Zagłębie, ale to również osoba na którą zawszę mogę liczyć w rozwiązaniu wielu sprzecznych kwestii dotyczących sekcji hokejowej Zagłębia. Dzięki niemu wiem jak wyglądał hokej w Zagłębiu w latach 60-tych na poziomie III ligowym i w okresie późniejszym w latach 70-tych.Wiele wydarzeń z tamtego okresu i dużo cennych informacji oraz ciekawostek hokejowych odnośnie bogatej kariery tego hokeisty zawsze mogę osobiście usłyszeć. Te wszystkie  lata znajomości to niezliczona ilość spotkań i dyskusji o hokejowej historii Zagłębia”

Na zdjęciach Paweł Becker z czasów gdy występował w Zagłębiu w sezonie 1971/1972 oraz zdjęcie współczesne (fot. archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego).

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin