Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Rocznica powstania naszej sekcji

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Rocznica powstania naszej sekcji

27 listopada 2022

Kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia” opracowany przez naszego kronikarza i kolekcjonera, a przede wszystkim pasjonata sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – poświęcony jest powstaniu naszej sekcji.

W każdym klubie sportowym data powstania ma bardzo ważne znaczenie. W Polskim hokeju kilkadziesiąt lat temu właśnie w listopadzie utworzono ośrodki hokejowe między innymi w Krynicy 23.11.1928 czy w Nowym Targu 26.11.1933. Również w mieście z nad Brynicy powołano do życia sekcję hokejową. Dokładnie 89 lat temu 27 listopada 1933 roku na posiedzeniu zarządu Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego ,,UNJA” uchwałą zarządu powstała sekcja hokejowa. Chociaż powstanie sekcji przypisuje się na 1933 rok to pierwsze prasowe wzmianki o sosnowieckich hokeistach można było już znaleźć w 1932 roku. Nasi zawodnicy występowali wtedy pod nazwą Policyjny Klub Sportowy Sosnowiec. Swoje mecze rozgrywali początkowo przy ul. Kilińskiego, a następnie przy Al. Mireckiego, róg Moniuszki (w miejscu obecnego stadionu Czarnych Sosnowiec). Pierwszy oficjalny mecz od momentu powstania sekcji hokeiści Unji Sosnowiec (taka obowiązywała wtedy nazwa) rozegrali 6 stycznia 1934 roku z Wartą Zawiercie, pokonując rywala 6:2. W rewanżu w Sosnowcu, również lepsi byli hokeiści Unji Sosnowiec, pokonując drużynę z Zawiercia 3:1.

W ciągu całego okresu istnienia sekcji było wiele ważnych wydarzeń. Te najważniejsze to Mistrzostwo Polski w 1980,81,82,83,85 roku, wicemistrzostwo w 1978,79,84, brązowe medale w 1988,90 roku, jak również występy w Pucharze Europy. Hokejowe Zagłębie to również ludzie którzy byli na dobre i na złe z tym klubem oraz znakomici olimpijczycy, trenerzy i kibice, którzy nie raz tworzyli niezapomnianą atmosferę.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki, Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej chyba najważniejszej rocznicy związanej z historią sosnowieckiego hokeja.

Źródło: fotografie i tekst ze zbiorów Krzysztofa Wojtanowskiego. 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin