Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Stadion Zimowy kończy 53 lata!

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Stadion Zimowy kończy 53 lata!

9 listopada 2021

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Dzisiaj przypada kolejna ważna rocznica związana z sosnowieckim hokejem. Dokładnie 53 lata temu, 9 listopada 1968 roku, w Sosnowcu oddano oficjalnie do użytku sztuczne lodowisko wraz z zadaszeniem (według projektu Zygmunta Fagasa). Głównym konstruktorem lodowiska przy ulicy Zamkowej był Longin Wilamowski. Był to trzeci po Łodzi i Warszawie taki obiekt w Polsce. Pierwszy mecz w Pałacu Zimowym (taka obowiązywała nazwa podczas otwarcia) odbył się w ramach meczu o mistrzostwo II-ligi, w którym sosnowiczanie ulegli KTH Krynica 3:6 (1:0,2:1,0:5). W rewanżu Zagłębie wygrało 9:2 (5:0,3:2,1:0) po golach: Kaszyńskiego, Stankiewicza, Zawady, Gadaczka i Franciszka Strzeleckiego. Specjalnie na tą okazję sprowadzono z Austrii rolbę do równania lodu. Nie spełniła jednak ona wymogów finansowych gospodarzy i niestety nie było okazji już jej zobaczyć w kolejnych przerwach między tercjami. Poza hokeistami, publiczność mogła również oglądać łyżwiarzy figurowych. Wystąpili m. in. nasi olimpijczycy z Grenoble, Janina Poremska i Piotr Sczypa, oraz łyżwiarze GKS-u Katowice. Po pewnym czasie obiekt znajdujący się w Parku Sieleckim przy ulicy Zamkowej przyjął już na stałe nazwę ,,Stadion Zimowy”.

Wykorzystując prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego, na zdjęciach fragmenty relacji prasowych z tamtego wydarzenia.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin