Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Stadion Zimowy

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Stadion Zimowy

9 listopada 2023

Dzisiaj przypada kolejna ważna rocznica związana z sosnowieckim hokejem. Dokładnie 55 lat temu 9 listopada 1968 roku w Sosnowcu oddano oficjalnie do użytku sztuczne lodowisko wraz z zadaszeniem według projektu Zygmunta Fagasa (wcześniejsze otwarcie nastąpiło w 1966 roku, ale obiekt nie posiadał jeszcze wtedy dachu).

Głównym konstruktorem lodowiska przy ulicy Zamkowej 4 był Longin Wilamowski. Był to trzeci po Łodzi i Warszawie taki obiekt w Polsce. Pierwszy mecz w Pałacu Zimowym (taka obowiązywała nazwa podczas otwarcia) odbył się w ramach meczu o mistrzostwo II-ligi w którym sosnowiczanie ulegli KTH Krynica 3:6 (1:0,2:1,0:5) w rewanżu Zagłębie wygrało 9:2 (5:0,3:2,1:0) po golach: Kaszyńskiego 3,Stankiewicza i Zawady (po 2 gole) oraz Gadaczka i Strzeleckiego. Specjalnie na tą okazję sprowadzono z Austrii rolbę do równania lodu. Nie spełniła jednak ona wymogów finansowych gospodarzy i niestety nie było okazji już jej zobaczyć w kolejnych przerwach między tercjami.

Poza hokeistami publiczność mogła również oglądać łyżwiarzy figurowych m.in. wystąpili nasi olimpijczycy z Grenoble Janina Poremska i Piotr Sczypa oraz łyżwiarze GKS Katowice. Po pewnym czasie obiekt znajdujący się w parku Sieleckim przy ulicy Zamkowej 4 przyjął już na stałe nazwę ,,Stadion Zimowy’’ Obecnie wysłużony obiekt jest już zamknięty, a ostatnie oficjalne zawody odbyły się w marcu, a były nimi Mistrzostwa Polski Oldbojów.

Materiał przygotował: Krzysztof Wojtanowski.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin