Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Sto lat Panie Jarku!

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Sto lat Panie Jarku!

7 kwietnia 2022

Dzisiaj swoje święto obchodzi były hokeista Zagłębia, a obecnie trener młodzieży w sosnowieckim klubie. Dokładnie 58 lat temu, 7 kwietnia 1964 roku, urodził się w Sosnowcu Jarosław Frączek. Hokejową karierę zaczynał pod okiem trenerów: Mieczysława Stachowicza i Karola Fonfary. W pierwszej drużynie Zagłębia Sosnowiec zadebiutował w sezonie 1982-83. Podczas dziewięciu sezonów gry w klubie z ulicy Zamkowej wywalczył dwa złote medale w 1983,85 roku, srebrny medal w 1984 oraz dwa krążki brązowe w 1988 i 90r.

W grudniu 1986 roku wystąpił trzykrotnie w pierwszej reprezentacji Polski w meczach z NRD i Austrią. W Zagłębiu występował na pozycji obrońcy i grał przeważnie z Bernatem lub Kozłowskim. Ostatni mecz w karierze rozegrał w sezonie 1990-91. Był to trzeci pojedynek o utrzymanie z ŁKS Łódź wygrany 10:7. Ostatnie trafienie uzyskał również w meczu z ŁKS, w pierwszym meczu również o tą stawkę, w którym sosnowiczanie wygrali 5:2, a Jarosław Frączek zdobył gola w 30. minucie na 1:0.

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1991 roku, zajął się pracą z młodzieżą w sosnowieckim klubie. W sezonach 2017-18,18-19,19-20 był drugim trenerem pierwszej drużyny Zagłębia. Obecnie pełni w klubie rolę koordynatora najmłodszych grup młodzieżowych.

Jarka Frączka poznałem osobiście wiele lat temu, jednak jego grę mogłem osobiście podziwiać w latach 80. W ostatnim czasie wielokrotnie mam możliwość spotkać się z tym hokeistą i zawsze wiodącym tematem jest historia związana z sekcją hokejowego Zagłębia – wspomina nasz kronikarz, Krzysztof Wojtanowski.

Z okazji urodzin życzymy Panu Jarkowi zdrowia, długich lat życia i kolejnych spotkań oraz rozmów poświęconych hokejowemu Zagłębiu.

Korzystając ze swojego prywatnego archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzonych statystyk Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego, zdjęcia w artykule autorstwa Jarosława Morawieckiego oraz Sławomira Bomby. 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin