Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Jacka Lato

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Jacka Lato

21 lutego 2021

Kolejny artykuł z serii „Kroniki Hokejowego Zagłębia” autorstwa kronikarza i kolekcjonera  Sosnowieckiego Hokeja Krzysztofa Wojtanowskiego.
W dniu dzisiejszym swoje 60 urodziny obchodzi kolejna postać związana z Sosnowieckim hokejem z lat 80-tych. Dokładnie 21 lutego 1961 roku urodził się w Bytomiu Jacek Lato. Wychowanek trenera Artura Hartmana grając na pozycji bramkarza zadebiutował w Sosnowieckim zespole w 8 kolejce sezonu 1979-80. Było to spotkanie rozegrane 19 października 1979 roku i pojedynek z GKS Katowice wygrany 6:4 (1:0, 1:4, 4:0) W 38 minucie zmienił Włodzimierza Olszewskiego i do końca meczu zachował czyste konto. Pierwszego gola w seniorskim hokeju przepuścił w Łodzi z miejscowym ŁKS-em. Sosnowiczanie w tym meczu wygrali 6:4 (1:0, 5:2, 0:2), a gola na 1:6 przepuścił w 31 minucie po strzale Włodarczyka. W debiutanckim sezonie wystąpił w pięciu spotkaniach i we dwóch zachował czyste konto. W Zagłębiu występował przez osiem sezonów zdobywając w tym czasie wszystkie pięć tytułów Mistrza Polski. Natomiast w 1984r. został srebrnym medalistą MP. Ostatni mecz w barwach Zagłębia rozegrał w dniu 5 maja 1987r. w Janowie z tamtejszym Naprzodem. Był to pierwszy mecz o brązowy medal przegrany przez Sosnowiczan 3:11 (1:4, 0:3, 2:4). Po roku przerwy wyjechał na Węgry i w sezonie 1988-89 reprezentował klub Nepstadion Szabadido Egyesulet. W zespole tym występował wraz z innym ,,Zagłębiakiem” Tadeuszem Radwanem. Po powrocie do Polski zakończył całkowicie przygodę z hokejem. Jacka Lato poznałem osobiście kilka lat temu, ale pamiętam go doskonale z występów w Sosnowieckim Zagłębiu w latach 80-tych. Zawsze występował z nr 2 na koszulce. W ostatnim czasie miałem możliwość wiele razy spotkać się z tym hokeistą i porozmawiać o wielu ciekawostkach z jego kariery. Jak zawsze podkreśla w czasie naszych rozmów, że w Zagłębiu był tylko rezerwowym. Jacku z okazji urodzin życzę Ci zdrowia, długich lat życia i wielu spotkań poświęconych hokejowemu Zagłębiu. Wykorzystując moje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki chciałbym przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy związanej z Historią hokeja w Sosnowcu. Na zdjęciu drużyna pyrlików sezon 1973-74 (czwarty od lewej Jacek Lato) oraz zdjęcia współczesne archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.