Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – urodziny Leszka Kotasińskiego

Kroniki Hokejowego Zagłębia – urodziny Leszka Kotasińskiego

20 września 2021

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Krzysztof Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia hokeja w Sosnowcu”.

Dzisiaj swoje 75-te urodziny obchodzi człowiek, który swoją karierę zawodniczą w hokejowym Zagłębiu zaczynał 60 lat temu. W dniu 20.09.1946 roku urodził się w Dąbrowie Górniczej Leszek Kotasiński. Debiutował w Zagłębiu w meczu III ligowym w 1962 roku. Następnie, na czas służby wojskowej, w okresie od 1965-67 roku reprezentował barwy Opolanina Opole i Śląska Wrocław. Od sezonu 1967-68 na stałe związał się już z sosnowieckim Zagłębiem, w którym występował do 1974 roku. W 1971 roku jako zawodnik awansował z Zagłębiem Sosnowiec do I-ligi (wtedy najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce) zdobywając w sezonie 4 gole. Po zakończeniu kariery hokejowej pracował na kopalni ,,Sosnowiec”. Od 1993 roku jest na emeryturze i mieszka w Sosnowcu.

Leszka Kotasińskiego poznałem osobiście kilkanaście lat temu, a w ostatnim czasie spotkaliśmy się parokrotnie, aby porozmawiać o tym jak wyglądał hokej w latach 60 i 70-tych. Nie obyło się bez wspomnień związanych z pierwszym sukcesem jakim był awans do I ligi w sezonie 1970-71. Pan Leszek podzielił się również ciekawostkami związanymi z meczami w drugiej czy trzeciej lidze. Chociaż to bardzo odległe czasy, Leszek Kotasiński pamięta je bardzo dobrze – przekazał Pan Krzysztof.

Panie Leszku dziękujemy za te wspomnienia i życzymy Panu zdrowia i długich lat życia oraz kolejnych spotkań poświęconych hokejowemu Zagłębiu.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy związanej z historią sosnowieckiego hokeja.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin