Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – urodziny Piotra Białonia

Kroniki Hokejowego Zagłębia – urodziny Piotra Białonia

12 października 2021

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja, Krzysztofa Wojtanowskiego, który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Krzysztof Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia hokeja w Sosnowcu” oraz spotkania jubileuszowego z okazji rozegrania pierwszego w historii meczu w hokejowej najwyższej klasie rozgrywkowej.

W historii sosnowieckiego hokeja było wielu świetnych bramkarzy, którzy stanowili silny punkt Zagłębia. Dzisiaj Pan Krzysztof chciałby przybliżyć sylwetkę zawodnika, który grając w barwach Zagłębia Sosnowiec przez 9 sezonów, zdobył 6 medali Mistrzostw Polski.

W dniu 12 października 1944 roku urodził się w Katowicach Piotr Białoń. Pierwsze kroki w hokejowej karierze stawiał na katowickim ,,Torkacie” w 1959 r. W latach 1959-74 reprezentował barwy klubu z Katowic – Górnik 1920, a po zmianie nazwy GKS Katowice. W tym czasie zdobył z GKS-em w 1968 i 1970 roku Mistrzostwo Polski, a w 1969 roku wicemistrzostwo. W dniu 28 września 1974 r. zadebiutował w barwach sosnowieckiego Zagłębia w meczu przeciwko Unii Oświęcim. W klubie z ulicy Zamkowej występował przez 9 sezonów zdobywając w tym czasie czterokrotnie Mistrzostwo Polski w latach 1980,81,82,83 oraz wicemistrzostwo w 1978 i 1979 roku. Ostatni mecz w barwach Zagłębia rozgrał w dniu 21 stycznia 1983 roku. Po zakończeniu kariery przez dwa i pół roku trenował grupy młodzieżowe w sosnowieckim klubie. Od 1998 roku jest na emeryturze i mieszka w Katowicach.

Pan Krzysztof odwiedził byłego bramkarza Zagłębia Sosnowiec i osobiście złożył mu życzenia od klubu hokejowego. – Z Piotrem Białoniem miałem styczność na początku lat 80. Jednak osobiście poznałem go kilka lat temu. Wczoraj miałem okazję odwiedzić dostojnego jubilata i wręczyć mu w imieniu klubu oraz swoim drobny upominek. Podczas spotkania mogłem wysłuchać wiele cennych informacji związanych z początkiem kariery, a także powspominać stare dobre czasy hokejowego Zagłębia – podsumował nasz kronikarz.

Panie Piotrze z okazji urodzin życzymy Panu jak najlepszego zdrowia, długich lat życia i kolejnych rozmów poświęconych hokejowemu Zagłębiu.

Źródło: Prywatne archiwum Krzysztofa Wojtanowskiego. 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin