Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Zmiana nazwy naszej sekcji

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Zmiana nazwy naszej sekcji

25 stycznia 2022

60 lat temu, dokładnie 25 stycznia 1962 roku w Sosnowcu, na walnym zebraniu członków klubu, sekcja hokejowa Stali zmieniła nazwę na Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec. Temu poświęcony jest kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia, w którym prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego.

Istotnym czynnikiem zmiany nazwy klubu był patron czyli resort górniczy, a w głównej mierze sosnowieckie kopalnie. W lidze hokejowej w 1962 roku Zagłębie uplasowało się na 7. miejscu i zanotowało spadek do Ligi Regionalnej. Franciszek Strzelecki i Leszek Kotasiński, którzy w obecnym sezonie są na każdym meczu hokejowego Zagłębia, tak wspominają tamten okres:

W 1962 r. na ul. Mireckiego odbył się nabór do drużyny Zagłębia. Przyjechało nas kilkudziesięciu z całego Sosnowca. W tym i nasza paczka z ulicy Gołębiej. Nabór obserwował zza bandy trener Tadeusz Maślak.To właśnie on zadecydował, że trójka chłopaków z kortów Kotlarza trafi do Zagłębia. Tym trzecim był mój brat, Andrzej Strzelecki. Kilka dni później pojechaliśmy na mecz do Jastrzębia. Nie byliśmy potwierdzeni do gry, więc zgłoszono nas do meczu na lewe karty. Nikt nie zawracał sobie tym głowy.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby dziś przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Na zdjęciu pamiątkowa odznaka sekcji hokejowej Górniczego Klubu Sportowego Zagłębie Sosnowiec ze zbiorów Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin