Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Rok 1985 oraz 1989 – Ostatnie Mistrzostwo Polski oraz pierwsze Mistrzostwo Polski Juniorów

Rok 1985 oraz 1989 – Ostatnie Mistrzostwo Polski oraz pierwsze Mistrzostwo Polski Juniorów

22 kwietnia 2022

Po krótkiej przerwie przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

W historii sosnowieckiego hokeja miesiąc kwiecień zawsze obfitował w ważne wydarzenia. Właśnie w tym miesiącu na przestrzeni wielu lat hokeiści z Sosnowca zdobyli wiele medali Mistrzostw Polski. Dzisiaj Pan Krzysztof chciałby przypomnieć dwa wydarzenia o których warto pamiętać.

37 lat temu hokeiści Zagłębia Sosnowiec zdobyli ostatni jak dotąd tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie. Dokładnie 22 kwietnia 1985 roku w finale rozgrywek sosnowiczanie pokonali na lodowisku w Bytomiu miejscową Polonie 5:3 i zdobyli to trofeum. W pierwszym meczu na lodowisku w Sosnowcu, również lepsi byli hokeiści Zagłębia wygrywając 6:1. Królem strzelców sezonu został Andrzej Zabawa z 41 golami.

Drugim wydarzeniem o którym warto wspomnieć jest 33 rocznica zdobycia złotego medalu Mistrzostw Polski przez juniorów Zagłębia Sosnowiec.

W sobotę 22 kwietnia 1989 roku juniorzy sosnowieckiego Zagłębia pokonali w wielkim finale na lodowisku w Nowym Targu miejscowe Podhale 9:0 (1:0,6:0,2:0). Był to pierwszy tytuł MP w historii sekcji zdobyty przez juniorów z Sosnowca. Natomiast hokeiści Podhala mieli do meczu z Zagłębiem w swoim dorobku aż 24 tytuły MP.


Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tych rocznicach związanych z sekcją hokejowego Zagłębia.

Na zdjęciach: pamiątkowy puchar za zdobycie piątego tytułu Mistrza Polski, kijek miniaturka wraz z autografami oraz archiwalne sprawozdania ze ,,Sportu” – archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego. Medal MP juniorów 1989 – źródło Arkadiusz Sikora.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin