Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Zmarł Artur Hartmann – były hokeista naszego klubu

Zmarł Artur Hartmann – były hokeista naszego klubu

29 lipca 2022

Wczoraj w wieku 82 lat zmarł były hokeista sosnowieckiego Zagłębia oraz katowickich klubów Startu, Górnika i GKS – Artur Hartmann.

Artur Hartmann urodził się 13 maja 1940 roku w Katowicach. Hokejową przygodę zaczynał w AZS Katowice. Jako trzynastolatek zaczął uprawiać hokej, a jego pierwszym trenerem był redaktor Janik. Występował również w Starcie Katowice, a następnie w Górniku 1920 Katowice i GKS Katowice. W Katowickim GKS osiągnął największe sukcesy w swojej karierze. W 1965,68,70 roku zdobył Mistrzostwo Polski, srebrny medal w 1967 i 69 oraz brązowy w 1966. W sezonie 1970-71 zadebiutował w sosnowieckim Zagłębiu.

Pierwszy mecz rozegrał z drużyną Włókniarza Zgierz zakończony zwycięstwem Zagłębia 9:2, natomiast pierwsze trafienie dla sosnowieckiej drużyny uzyskał w wygranym meczu z Cracovią 5:0, a było to w 5. kolejce. W debiutanckim sezonie w barwach Zagłębia uzyskał historyczny awans do pierwszej ligi strzelając w całym sezonie 6 goli. W 1974 zakończył hokejową karierę w Zagłębiu Sosnowiec. Potem zajął się szkoleniem młodzieży w sosnowieckim klubie. Następnie podjął pracę na kopalni KWK ,,Sosnowiec” jako górnik, aby potem przejść na zasłużoną emeryturę. Od 1981 roku mieszkał w Katowicach.

W ostatnim czasie miałem możliwość dwukrotnie skorzystać z zaproszenia tego hokeisty, aby go odwiedzić i wysłuchać wspomnień związanych z jego hokejową karierą. Niestety były to nasze ostatnie wspólne spotkania. Dziękuje Arturze za wszystko. Pozostanie po tobie pustka, ale wiele osób które Cię znało i z którymi grałeś nigdy Cię nie zapomni. Spoczywaj w pokoju – podsumował nasz kronikarz – Krzysztof Wojtanowski. 

Rodzinie oraz najbliższym składamy najszczersze kondolencje. 

Pogrzeb ŚP. Artura Hartmanna odbędzie się we wtorek 02.08.2022. Msza pogrzebowa będzie o 10.30 w Kościele na Tysiącleciu Górnym przy ul Ułańskiej 12. Pochówek odbędzie się na cmentarzu przy Kościele Świętego Józefa w Katowicach Załężu przy ul. Gliwickiej.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin