Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Historia pojedynków Zagłębia z Hawirzowem

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Historia pojedynków Zagłębia z Hawirzowem

18 sierpnia 2022

Dzisiaj hokeiści Zagłębia Sosnowiec spotkają się o godzinie 18 z Czeska drużyną AZ Hawirzów.
Będzie to kolejny przedsezonowy sparing hokeistów z Sosnowca przed inauguracją ligi zaplanowaną na 9 września.
Historia pojedynków Zagłębia z Hawirzowem mają ponad 50 letnią tradycję. W większości mecze z Czeskim rywalem były rozgrywane w ramach przygotowań do sezonu, w trakcie przerwy w rozgrywkach ligowych, czy na przykład jak to było w 1968 roku w ramach turnieju z okazji ,,Barbórki”

Drużyna z Hawirzowa w większości meczów była lepszym zespołem. Jak wiadomo poziom Czeskiego hokeja zawsze był o wiele wyższy od Polskiego i miało to również przełożenie na mecze z udziałem tych drużyn. AZ Hawierzów powstał w 1928 roku. W latach 1999-2003 drużyna osiągnęła największy sukces występując w ekstralidze Czeskiej. W pozostałych latach grali na drugim lub trzecim poziomie rozgrywkowym, nigdy nie zdobywając medalu w rozgrywkach Czeskiej ligi.

W ubiegłym sezonie ekipa z Hawirzowa opuściła szeregi Chance Ligi i sezon 2022-2023 zacznie na trzecim poziomie rozgrywkowym.
Klub z Hawirzowa reprezentowali zawodnicy znani z polskich tafli między innymi: grający kiedyś w Zagłębiu Jirii Zdenek oraz dobrze znani polskiej publiczności reprezentanci kraju Aron Chmielewski, Marcin Kolusz, Leszek Laszkiewicz i Dominik Paś.
Na zdjęciu wycinki prasowe z meczów z Hawirzowem z 1968 i 1969 roku oraz afisz z 1973 roku ze ,,Stadionu  Zimowego” archiwum prywatnego Krzysztofa Wojtanowskiego. 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin