Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: 10 rocznica śmierci Jana Okrajka

Kroniki Hokejowego Zagłębia: 10 rocznica śmierci Jana Okrajka

18 sierpnia 2022

Historia hokeja w Sosnowcu, to nie tylko sukcesy czy ważne wydarzenia ale również smutne rocznice.
Dzisiaj wspominamy człowieka, który w dużym stopniu zasłużył na to aby pamięć o nim na zawsze przetrwała wśród kibiców hokeja. Dokładnie 10 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych działaczy w historii sekcji hokejowej w Sosnowcu Jan Okrajek. Gdyby nie jego uporczywość i pasja, nie wiadomo czy hokej w Sosnowcu w latach 50-tych by przetrwał.

Jan Okrajek urodził się 17.11.1924 roku w Sosnowcu. Wychował się i mieszkał w początkowych latach życia na ul. Smolnej. W latach 40-tych był zawodnikiem hokejowej drużyny RKU Sosnowiec. Podczas pełnienia służby wojskowej w 1945r. w jednostce w Krakowie, założył klub piłkarski ,,Burza” Kraków, następnie w czasie pobytu w Białymstoku był współzałożycielem klubu Armijnego ,,Piechur” Białystok.

Po powrocie do Sosnowca w 1947 roku, był zawodnikiem sekcji piłkarskiej RKU Sosnowiec. W wyniku kontuzji i za namową wieloletniego trenera hokejowego Tadeusza Maślaka został kierownikiem drużyny. Funkcje tą pełnił oficjalnie w latach 1954-1976. Był również kierownikiem, sekretarzem sekcji oraz kronikarzem Sosnowieckiego hokeja. W 1971 roku jako kierownik drużyny świętował z Zagłębiem historyczny awans do pierwszej ligi, a w 1976 jako działacz był współorganizatorem hokejowych MŚ w 1976 roku w Katowickim ,,Spodku”. Od 1955 roku aż do śmierci mieszkał w Katowicach gdzie działał we władzach OZHL. Jan Okrajek został odznaczony tytułem honorowego sędziego OZHL Katowice oraz w 1975r, złotą odznaką PZHL. Był duchem i legendą Sosnowieckiego Hokeja a rolę działacza pełnił społecznie do 1982 roku.
Zmarł 18 sierpnia 2012r w wieku 87 lat. Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Katowicach-Szopienicach.

Na zdjęciach: fotografia z obozu przygotowawczego w Bułgarii 1970r. (w środku Jan Okrajek), pamiątkowa legitymacja z 1973r, zdjęcie J.Okrajka z 2006r. oraz grób rodzinny w Katowicach-Szopienicach.
Kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja –Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.Krzysztof Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia Hokeja w Sosowcu”
Fotografie ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin