Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Dwie ważne daty

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Dwie ważne daty

22 kwietnia 2023

W historii sosnowieckiego hokeja miesiąc kwiecień zawsze obfitował w ważne wydarzenia.Dzisiaj przypominamy dwie rocznicę, o których warto pamiętać. 38 lat temu hokeiści Zagłębia Sosnowiec zdobyli ostatni jak dotąd tytuł Mistrza Polski w Hokeju na lodzie.

Dokładnie 22 kwietnia 1985 roku w finale rozgrywek sosnowiczanie pokonali na lodowisku w Bytomiu miejscową Polonie 5:3 i zdobyli to trofeum. W pierwszym meczu na lodowisku w Sosnowcu, również lepsi byli hokeiści Zagłębia wygrywając 6:1. Królem strzelców sezonu został Andrzej Zabawa z 41 golami.

Drugim wydarzeniem o którym warto wspomnieć jest 34 rocznica zdobycia złotego medalu Mistrzostw Polski przez juniorów Zagłębia Sosnowiec. W sobotę 22 kwietnia 1989 roku juniorzy Zagłębia pokonali w wielkim finale na lodowisku w Nowym Targu miejscowe Podhale 9:0 (1:0,6:0,2:0). Był to pierwszy tutuł MP w historii sekcji wywalczony przez juniorów z Sosnowca. Nowotarżanie do meczu z Zagłębiem mieli w swoim dorobku aż 24 tytuły mistrzowskie.

Na zdjęciach: pamiątkowy puchar za zdobycie piątego tytułu Mistrza Polski, kijek miniaturka wraz z autografami oraz archiwalne sprawozdania ze ,,Sportu” – archiwum kronikarza Zagłębia Sosnowiec, Krzysztofa Wojtanowskiego. Medal MP juniorów ze zbiorów -Arkadiusza Sikory.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin