DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-11-13 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>263</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header-hokej.php</b> on line <b>265</b><br />
h

Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Jan Okrajek

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Jan Okrajek

18 sierpnia 2021

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko, co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Krzysztof Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia hokeja w Sosnowcu”.

Historia hokeja w Sosnowcu to nie tylko sukcesy czy ważne wydarzenia, to również smutne rocznice. Dzisiaj Pan Krzysztof wspomina człowieka, który w dużym stopniu zasłużył na to, aby pamięć o nim na zawsze przetrwała wśród kibiców hokeja. Dokładniej 9 lat zmarł jeden z najwybitniejszych działaczy w historii sekcji hokejowej w Sosnowcu, Jan Okrajek.

Gdyby nie jego uporczywość i pasja to nie wiadomo czy hokej w Sosnowcu w latach 50-tych by przetrwał. Jan Okrajek urodził się 17.11.1924 roku w Sosnowcu. Wychował się i mieszkał w początkowych latach życia na ul. Smolnej. W latach 40-tych był zawodnikiem hokejowej drużyny RKU Sosnowiec. W 1945r podczas pełnienia służby wojskowej w jednostce w Krakowie założył klub piłkarski ,,Burza” Kraków.

Następnie w czasie pobytu w Białymstoku był współzałożycielem klubu Armijnego ,,Piechur” Białystok. Po powrocie do Sosnowca, w 1947 roku, był zawodnikiem sekcji piłkarskiej RKU Sosnowiec. W wyniku kontuzji i za namową wieloletniego trenera hokejowego Tadeusza Maślaka został kierownikiem drużyny. Funkcje tą pełnił oficjalnie od 1954-1976 roku. Od 1955 roku aż do śmierci mieszkał w Katowicach. Był również kierownikiem, sekretarzem sekcji oraz kronikarzem sosnowieckiego hokeja.

W 1971 roku jako kierownik drużyny świętował historyczny awans z Zagłębiem do pierwszej ligi, a w 1976 roku był współorganizatorem hokejowych MŚ w 1976 roku w Katowicach. Działał we władzach OZHL w Katowicach. Odznaczony tytułem honorowego sędziego OZHL Katowice. W 1975r. został uhonorowany złotą odznaką PZHL. Był duchem i legendą sosnowieckiego hokeja. Rolę działacza pełnił społecznie jeszcze do 1982 roku.

Zmarł 18 sierpnia 2012r. w wieku 87 lat. Pochowany jest na Cmentarzu Parafialnym w Katowicach-Szopienicach.

– Osobiście byłem bardzo związany z Janem Okrajkiem. Połączyła nas wspólna pasja i zamiłowanie do pielęgnowania i dokumentowania bogatej historii związanej z sosnowieckim hokejem. W ostatnich latach życia Jana Okrajka bardzo często miałem możliwość spotkać się z nim i powspominać jak wyglądał hokej w Zagłębiu w latach 50-tych czy 60-tych na poziomie III ligowym i w okresie późniejszym w latach 70-tych. Wiele wydarzeń z tamtego okresu i dużo cennych informacji odnośnie tamtej ,,epoki” hokejowej mogłem osobiście usłyszeć. Ostatni okres jego życia to choroba, którą bardzo ciężko znosił i cierpiał ale mimo to potrafił pamiętać o ukochanym Zagłębiu wysyłając kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych. Pamiętam również nasze ostatnie spotkanie niedługo przed jego śmiercią, gdy mi powiedział tak po cichu ze wzruszeniem, że jego marzeniem jest, aby hokej w Sosnowcu powrócił tam, gdzie jest jego miejsce, czyli na Mistrzowski tron. Niestety nie doczekał tych chwil. Myślę jednak, że na nowym lodowisku marzenie Jana Okrajka, ale też i wielu kibiców, będzie do zrealizowania – wspomina kronikarz Krzysztof Wojtanowski.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy związanej z historią sosnowieckiego hokeja.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin