Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Nazwa Zagłębie ma już 62 lata

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Nazwa Zagłębie ma już 62 lata

25 stycznia 2024

Ważną datą w historii sosnowieckiego hokeja i całego sportowego Zagłębia jest dzień 25 stycznia 1962 roku.

Właśnie wtedy czyli 62 lat temu w Sosnowcu na walnym zebraniu członków klubu, sekcja hokejowa Stali zmieniła nazwę na Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec. Istotnym czynnikiem zmiany nazwy klubu był patron czyli resort górniczy, a w głównej mierze sosnowieckie kopalnie. W lidze hokejowej w 1962 roku Zagłębie uplasowało się na 7 miejscu i zanotowało spadek do Ligi Regionalnej. Franciszek Strzelecki i Leszek Kotasiński, którzy w obecnym sezonie są na każdym meczu hokejowego Zagłębia tak wspominają tamten okres:

W 1962 r. na ul. Mireckiego odbył się nabór do drużyny Zagłębia. Przyjechało nas kilkudziesięciu z całego Sosnowca. W tym i nasza paczka z ulicy Gołębiej.
Nabór obserwował zza bandy trener Tadeusz Maślak. To właśnie on zadecydował, że trójka chłopaków z kortów Kotlarza trafi do Zagłębia. Tym trzecim był mój brat Andrzej Strzelecki. Kilka dni później pojechaliśmy na mecz do Jastrzębia. Nie byliśmy potwierdzeni do gry, więc zgłoszono nas do meczu na lewe karty. Nikt nie zawracał sobie tym głowy

Tekst I fotografia ze zbiorów Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin