Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Pierwszy oficjalny mecz hokeistów z Sosnowca

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Pierwszy oficjalny mecz hokeistów z Sosnowca

6 stycznia 2022

To już kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Każdy dzień to tworząca się historia związana z sekcją hokejowego Zagłębia. Dokładnie 6 stycznia 1934 roku odbył się pierwszy oficjalny mecz hokeistów z Sosnowca od czasu założenia sekcji. Pierwszym przeciwnikiem była drużyna Warty Zawiercie. Hokeiści Unji Sosnowiec (taka obowiązywała wtedy nazwa) pokonali rywala 6:2.

W rewanżu w Sosnowcu, również lepsi byli hokeiści Unji Sosnowiec, pokonując drużynę z Zawiercia 3:1. Warto przypomnieć, że rok wcześniej, również 6 stycznia 1933 roku, czyli 10 miesięcy przed powstaniem sekcji odbyły się zawody o mistrzostwo kl.,,B” Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie, w którym drużyna Policyjnego Klubu Sportowego Sosnowiec rozegrała mecz z K.S. ,,Stadjon” Mysłowice.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tych dwóch rocznicach związanych z historią sosnowieckiego hokeja.

Na zdjęciach archiwalne wycinki prasowe z tamtych wydarzeń (,,Expres Zagłębiowski”, ,,Polska 30-halerzówka” ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej) oraz zdjęcie zawodników przed meczem hokejowym pomiędzy P.S.G.H. Dąbrowa i sosnowieckim klubem hokejowym lata 30-te XX wieku, w którym sosnowiczanie wygrali 5:1.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin