Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Franciszka Strzeleckiego

Kroniki Hokejowego Zagłębia: Urodziny Franciszka Strzeleckiego

18 marca 2022

Kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia” dotyczy Franciszka Strzeleckiego, który obchodzi dzisiaj swoje 76 urodziny. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Krzysztof Wojtanowski jest również pomysłodawcą i współautorem wystawy ,,Historia hokeja w Sosnowcu”.

76 lat temu 18.03.1946 roku urodził się w Sosnowcu Franciszek Strzelecki, ikona sosnowieckiego hokeja lat 60-tych. Wychowanek Zagłębia Sosnowiec. Rozpoczynał karierę w 1962 roku wraz z Leszkiem Kotasińskim i bratem Andrzejem Strzeleckim, również znakomitym hokeistą Zagłębia. Grał na pozycji napastnika. Występował także w GKS Katowice z którym zdobył Mistrzostwo Polski w sezonie 1969-70. Po powrocie do Zagłębia w sezonie 1970-71 i rocznej karencji występował w drużynie z Sosnowca nieprzerwanie do grudnia 1976 roku, zdobywając w sezonie 1972-73 drugi awans w historii klubu do pierwszej ligi. W Zagłębiu występował przez 14 sezonów. Zakończył karierę w sosnowieckim klubie w sezonie 1976-77.

Franciszka Strzeleckiego poznałem osobiście blisko dwadzieścia lat temu, jednak dopiero od kilku lat nasza znajomość przerodziła się w nieskończoną ilość spotkań i rozmów poświęconych bardzo odległej przeszłości hokejowego Zagłębia lat 60 i 70. Jest to jeden z nielicznych żyjących hokeistów Zagłębia, który pamięta jak odradzał się powojenny hokej w Sosnowcu. Od dłuższego czasu można go spotkać prawie na każdym meczu w Sosnowcu, gdy gra jego drużyna. Piękna jest historia klubu, ale staje się jeszcze piękniejsza gdy człowiek, który zaczynał w nim hokejową karierę ponad 60 lat temu, do dnia dzisiejszego kibicuje osobiście Zagłębiu – podsumował nasz kronikarz.

Panie Franciszku dziękujemy za te wszystkie spotkania, rozmowy i informacje, które pozwoliły jeszcze bardziej udokumentować historię naszej sekcji w Sosnowcu. Życzymy Panu z okazji urodzin zdrowia, długich lat życia i kolejnych spotkań poświęconych hokejowemu Zagłębiu.

Korzystając ze swojego prywatnego archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzonych statystyk Pan Krzysztof chciałby przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy.

Źródło: archiwum prywatne Krzysztofa Wojtanowskiego. Na zdjęciu Franciszek Strzelecki w meczu ligowym (1972 rok) oraz zdjęcie współczesne.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin