Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki hokejowego Zagłębia: Urodziny kierownika

Kroniki hokejowego Zagłębia: Urodziny kierownika

19 maja 2023

W cyklu ,,Kroniki Hokejowego Zagłębia”prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza kolekcjonera ale przede wszystkim pasjonata Sosnowieckiego hokeja Krzysztofa Wojtanowskiego który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Dzisiaj swoje 78 urodziny obchodzi człowiek, który z sosnowieckim hokejem związany jest od 57 lat. Dokładnie 19.05.1945 roku w Katowicach urodził się Paweł Becker. Wychowanek Startu Katowice występował w tym klubie w latach 1959-1962. Następnie był Baildon Katowice, którego barw bronił w okresie 1962-64. W czasie występów w Baildonie zdobył w 1964 roku złoty medal Mistrzostw Polski juniorów. W kolejnych latach 1964-66 bronił barw Opolanina Opole, a od sezonu 1966-67 na stałe związał się już z sosnowieckim hokejem.

W Zagłębiu Sosnowiec grał w większości na pozycji obrońcy ale też i w ataku. W sezonie 1970-71 jako zawodnik awansował z Zagłębiem Sosnowiec do I-ligi – najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zdobył wtedy w tym historycznym sezonie 15 goli. W Zagłębiu występował przez 10 sezonów i zakończył karierę w 1976 roku. Dokładnie według statystyk było to 11 stycznia 1976 roku o godzinie 19:00 w meczu Zagłębia z Polonią Bydgoszcz. Warto również wspomnieć ,że w tym samym czasie hokejową karierę kończył wychowanek i ikona hokejowego Zagłębia z przełomu lat 60 i 70 tych – Franciszek Strzelecki.

Po zakończeniu bogatej kariery zawodniczej Paweł Becker oprócz pracy zawodowej na stałe związał się sosnowieckim hokejem pełniąc różnorakie funkcję zaczynając od serwisanta poprzez kierownika drużyn młodzieżowych. W ostatnich latach związany także z pierwszą drużyną Zagłębia Sosnowiec jako kierownik techniczny. Z klubem jak podkreśla jest związany od 13 grudnia 1966 roku z małymi przerwami do dnia dzisiejszego. Paweł Becker od wielu lat jest na emeryturze i mieszka w Sosnowcu. Można powiedzieć, że jego drugim domem było lodowisko przy ulicy Zamkowe 4. Dla wielu zawodników i ludzi związanych z sosnowieckim hokejem Paweł Becker jest nazywany ,,kiero” Jego wnuczek Kamil Sikora to gracz seniorskiej drużyny Zagłębia, a zięć Arkadiusz to były hokeista sosnowieckiego Zagłębia.

Tekst i foto: K.Wojtanowski

Foto klubowe: Sławomir Bomba

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin