Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki Hokejowego Zagłębia – Włodzimierz Olszewski

Kroniki Hokejowego Zagłębia – Włodzimierz Olszewski

12 stycznia 2022

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Kroniki Hokejowego Zagłębia”. Prezentujemy materiały pochodzące z archiwum kronikarza i kolekcjonera sosnowieckiego hokeja – Krzysztofa Wojtanowskiego – który od wielu lat gromadzi wszystko co związane z historią hokejowego Zagłębia Sosnowiec.

Dzisiaj swoje 66-te urodziny obchodzi jeden z najlepszych bramkarzy w historii sekcji hokejowej Zagłębia – Włodzimierz Olszewski. Jest legendą sosnowieckiego hokeja, ikoną i wzorem do naśladowania. Urodził się 12.01.1956 roku w Gdańsku. Dziennikarz tygodnika ,,Sportowiec”, Lech Ufel, w 1984 roku tak opisywał początki kariery Włodzimierza Olszewskiego:

Wcale nie chciał być bramkarzem. Ojciec były biegacz posłał go do majora Antoniego Hempela. Specjalista od nawierzchni trawiastych, założył szkółkę hokejową przy klubie GKS Wybrzeże Gdańsk. Zebrał chłopaków, zabrał na ćwiczenia, przeprowadził testy. Rzucali i łapali piłeczkę, a potem Włodek usłyszał: jesteś bramkarzem. Żeby mieć kondycję biegał po lesie, ćwiczył judo, by padać na ziemię lekko, wsiadał do kajaka by nabrać krzepy. Krążek łapał najpierw na lodzie kortów tenisowych przy żużlowym stadionie Wybrzeża. Na podobny lód jechał do Tczewa, do Kartuz, gdzie jeszcze nie wiedzieli jak wygląda gra nazywana hokejem.

W drużynie Stoczniowca Gdańsk występował w latach 1974-79. Od sezonu 1979-80 na stałe związał się z sosnowieckim klubem, w którym występował przez 10 sezonów. Pierwszy mecz w barwach Zagłębia Sosnowiec rozegrał w dniu 19.10.1979r. Było to spotkanie rozegrane w Sosnowcu z GKS-em Katowice, wygrane przez gospodarzy 6:4 (1:0,1:4,4:0). W meczu tym przepuścił pierwszego gola w nowych barwach dokładnie w 29. minucie i było to trafienie na 2:1. Podczas swojej kariery zawodniczej rozegrał w polskiej lidze 13 sezonów, na co złożyło się 372 mecze. Ostatni mecz w karierze w barwach Zagłębia rozegrał w dniu 04.03.1989r. Było to czwarte spotkanie o 5. miejsce w lidze, w którym sosnowiczanie wygrali 5:2 (2:0,0:0,3:2) w Tychach z miejscowym GKS-em. Ostatniego gola w swojej karierze przepuścił również w tym meczu, a była to bramka w 60. minucie po strzale Gurazdy. Po zakończeniu bogatej kariery jako zawodnik został drugim trenerem Zagłębia Sosnowiec w sezonach 1989-90,90-91. W sezonie 2000-01 został głównym szkoleniowcem Zagłębia i pełnił tą funkcję do 20 października 2001 roku. W swoim dorobku posiada wszystkie pięć tytułów Mistrza Polski, które zdobył z sosnowieckim Zagłębiem w latach 1980,81,82,83,85. W 1984 został srebrnym medalistą, natomiast w 1988 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W Reprezentacji Polski wystąpił w 35. meczach. Debiutował w dniu 24.02.1982 roku w spotkaniu Polska-Rumunia 8:2 (5:0,1:0,2:2). W 1984 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Sarajewie, a rok wcześniej był uczestnikiem Mistrzostw Świata w Tokio. Mistrz Sportu, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2005r.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat miałem możliwość wiele razy porozmawiać z Włodzimierzem Olszewskim o jego karierze i niezapomnianych meczach. Na pewno oprócz emocjonujących spotkań oraz parad bramkarskich na zawsze zapamiętam numer 14 na koszulce i przyśpiewki kibiców ,,Olszewski Włodzimierz nie ruszaj Włodka bo zginiesz” – wspomina Pan Krzysztof Wojtanowski.

Panie Włodzimierzu z okazji urodzin życzymy dużo zdrowia, radości i wielu rozmów poświęconych hokejowemu Zagłębiu.

Wykorzystując swoje prywatne archiwum zdjęć i pamiątek oraz prowadzone statystyki Pan Krzysztof chciałbym przypomnieć wszystkim sympatykom hokeja o tej rocznicy związanej z historią hokeja w Sosnowcu.

Na zdjęciu Włodzimierz Olszewski z czasów kariery zawodniczej (ze zbiorów Wojciecha Wikarka) oraz fotografia współczesna (archiwum prywatne W. Olszewskiego).

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin