Strona główna / Hokej Aktualnosci / Aktualności / Kroniki hokejowego Zagłębia: Zmiana nazwy

Kroniki hokejowego Zagłębia: Zmiana nazwy

25 stycznia 2023

Ważną datą w historii sosnowieckiego hokeja i całego sportowego Zagłębia jest dzień 25 stycznia 1962 roku.

61 lat temu w Sosnowcu na walnym zebraniu członków klubu, sekcja hokejowa Stali zmieniła nazwę na Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec.

Istotnym czynnikiem zmiany nazwy klubu był patron czyli resort górniczy, a w głównej mierze sosnowieckie kopalnie. W lidze hokejowej w 1962 roku Zagłębie uplasowało się na siódmym miejscu i zanotowało spadek do Ligi Regionalnej. Franciszek Strzelecki i Leszek Kotasiński, którzy w obecnym sezonie są na każdym meczu hokejowego Zagłębia tak wspominają tamten okres:

W 1962 r. na ul. Mireckiego odbył się nabór do drużyny Zagłębia. Przyjechało nas kilkudziesięciu  z całego Sosnowca. W tym i nasza paczka z ulicy Gołębiej. Nabór obserwował zza bandy trener Tadeusz Maślak. To właśnie on zadecydował, że trójka chłopaków z kortów Kotlarza trafi do Zagłębia. Tym trzecim był mój brat Andrzej Strzelecki. Kilka dni później pojechaliśmy na mecz do Jastrzębia. Nie byliśmy potwierdzeni do gry, więc zgłoszono nas do meczu na „lewe” karty. Nikt nie zawracał sobie tym głowy.

Na zdjęciu pamiątkowa odznaka sekcji hokejowej Górniczego Klubu Sportowego Zagłębie Sosnowiec ze zbiorów Krzysztofa Wojtanowskiego – autora tekstu.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin