Na stronie PZPN-u ukazał się Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego za sezon 2023/2024. Zagłębie Sosnowiec, mające za sobą pierwszy pełny rozegrany sezon na ArcelorMittal Park, w zdecydowanej większości kategorii znalazł się w czołówce klubów Fortuna 1. Ligi i otrzymał w nich ocenę powyżej 5,0, a w aż jedenastu uplasował się na pierwszym miejscu. Szczegóły znajdziecie w artykule poniżej.
Corocznie wydawany dokument przez Polski Związek Piłki Nożnej jest przygotowywany na bazie raportów Delegatów Meczowych PZPN z blisko tysiąca spotkań, które miały miejsce w sezonie 2023/2024 na szczeblu centralnym. Raport ten odnosi się do kategorii, dotyczących infrastruktury stadionowej, szerokopojętej organizacji dnia meczowego czy komfortu oglądania poszczególnych spotkań ligowych.
Ocena każdego z elementów dokumentu jest przedstawiona w sześciostopniowej skali i szczególne warte podkreślenia jest to, że w aż 11 kategoriach otrzymaliśmy najwyższą ocenę spośród wszystkich klubów, z którymi mieliśmy okazję rywalizować w sezonie 2023/2024 na poziomie Fortuna 1. Ligi. Ponadto często przyznawane naszemu klubowi oceny przewyższały te przyznawane klubom, na co dzień występującym na boiskach PKO Ekstraklasy.
Nasz klub zajął zaszczytne pierwsze miejsce w następujących kategoriach:
1. Parkingi dla drużyn i oficjeli
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,41 (ex aequo z Lechią Gdańsk)
Przy ocenie tego zagadnienia brano pod uwagę m.in. przygotowanie i zabezpieczenie miejsc parkingowych dla oficjeli meczowych PZPN, sędziów, Delegatów Meczowych, zawodników drużyn gospodarzy i gości.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Śląsk Wrocław Ocena: 5,65
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Warta Poznań Ocena: 4,47
2. Parkingi dla kibiców
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,47 (ex aequo z Motorem Lublin)
Kategoria dotyczy zarządzania ruchem na parkingach, lokalizację/oddalenie parkingów względem stadionu, wielkość parkingów, ilość wjazdów i wyjazdów, oznakowanie oraz ich czystość.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Jagiellonia Białystok Ocena: 5,44
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Puszcza Niepołomice Ocena: 3,88
3. Punkty depozytowe
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,24
Wpływ na ocenę miały m.in. procedura zadawania i odbierania rzeczy deponowanych, oznakowanie, rozmieszczenie i dostępność punktów depozytowych.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Pogoń Szczecin Ocena: 5,18
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Warta Poznań Ocena: 4,09
4. Wyjścia bezpieczeństwa
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,24 (ex aequo z Podbeskidziem Bielsko-Biała)
W tym miejscu w grę wchodzi obsługa przez stewardów wyjść ewakuacyjnych, bram oraz furtek ewakuacyjnych prowadzących z trybun na płytę boiska.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Jagiellonia Białystok Ocena: 5,12
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Widzew Łódź Ocena: 3,41
5. Bufety
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,35
W ocenie tego elementu organizacji imprezy brane pod uwagę były ilość i rozmieszczenie bufetów, przyjazna obsługa oraz zarządzanie kolejkami.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Pogoń Szczecin Ocena: 5,29
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Warta Poznań Ocena: 4,21
6. Stanowiska dowodzenia
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,47
Nasz klub otrzymał najwyższą notę za usytuowanie i wyposażenie stanowiska dowodzenia, jego obsługę czy dzięki sprawnej komunikacji podmiotów biorących udział w zabezpieczeniu imprezy masowej.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Śląsk Wrocław Ocena: 5,35
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Raków Częstochowa Ocena: 4,18
7. Warunki pracy dla mediów
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,47
Na ocenę warunków pracy mediów wpływ miały: lokalizacja trybuny medialnej, jakość oferowanych pulpitów na trybunie, przyłącza prądowe oraz dostęp do Internetu, wielkość i wyposażenie sal konferencyjnych.
Dla porównania:
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Śląsk Wrocław Ocena: 5,35
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Raków Częstochowa Ocena: 4,18
8. Sanitariaty
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,35
Czystość i wyposażenie toalet.
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Pogoń Szczecin Ocena: 5,29
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Warta Poznań Ocena: 3,94
9. Warunki oglądania meczu
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,47 (ex aequo z GKS-em Tychy i Lechią Gdańsk)
W tym miejscu oceniane były widoczność boiska z poziomu miejsc siedzących na trybunach, komfort siedzisk, zadaszenie, jakość nagłośnienia, oświetlenie, czystość siedzisk i sposób ich rozmieszczenia. Co ciekawe, uzyskana przez nas średnia była zaledwie o 0,06 procent niższa od Legii Warszawa oraz Śląska Wrocław, które w analogicznym rankingu dla klubów PKO Ekstraklasy zajęły pierwszą lokatę.
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Legia Warszawa i Śląsk Wrocław Ocena: 5,53
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Raków Częstochowa Ocena: 4,53
10. Służby medyczne
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,06 (ex aequo z Górnikiem Łęczna, Lechią Gdańsk i Odrą Opole)
Polski Związek Piłki Nożnej docenił dostępność i widoczność patroli medycznych, przygotowanie i oznakowanie punktów pierwszej pomocy, dostęp karetek pogotowia do różnych lokalizacji stadionu, system łączności z Kierownikiem ds. bezpieczeństwa oraz szybkość i skuteczność reakcji na występujące zdarzenia, wymagające interwencji medycznej.
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Piast Gliwice Ocena: 5,12
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Pogoń Szczecin i Cracovia Ocena: 4,65
11. Obsługa kibiców niepełnosprawnych
I miejsce. Zagłębie Sosnowiec Ocena: 5,22
W celu zachęcenia do uczestnictwa w imprezach masowych kibiców niepełnosprawnych niezbędnym jest zapewnienie im właściwego poziomu obsługi. Z tego punktu widzenia ważne są takie elementy jak poszanowanie godności i szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych.
Najwyższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Górnik Zabrze Ocena: 5,31
Najniższa ocena w PKO BP Ekstraklasie – Warta Poznań Ocena: 4,56
Zdecydowanie najważniejsza kategoria w całym raporcie to ogólna organizacja meczu, będąca kompleksową, globalną pomeczową oceną organizacji zawodów oraz stadionowego systemu bezpieczeństwa. W tej kategorii, nie będącej wypadkową wyżej wymienionych punktów, Zagłębie Sosnowiec uplasowało się na drugiej lokacie w Fortuna 1. Lidze z notą 5,12 (w skali od 1 do 6).
Z tego miejsca chcielibyśmy więc podziękować wszystkim kibicom, którzy w ciągu ostatnich miesięcy pojawili się na ArcelorMittal Park i serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom, którzy dołożyli cegiełkę do tych znakomitych wyników.
Takie rezultaty nie byłyby też możliwe bez przychylności i bardzo dobrej współpracy ze strony osób zarządzających oraz pracowników operatora obiektu – Zagłębiowskiego Parku Sportowego sp. z o.o. W tym miejscu chcielibyśmy szczególnie wyróżnić i podziękować Prezesowi Zarządu – Pani Karinie Skowronek oraz Pani Natalii Moraczewskiej, pełniącej funkcję specjalisty ds. Organizacji Imprez.
Nie bez znaczenia jest również współpraca z Panem Andrzejem Klimowskim, Dyrektorem Generalnym podmiotu Grupa „WOLF” Sp. z o.o. świadczącego na rzecz klubu usług ochrony meczów piłki nożnej, a także z Panem Prezesem Zarządu spółki RATOWNICTWO WODNE ASEKURACJA – Krzysztofem Olkuszewskim.
A z całym raportem dotyczącym organizacji stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego możecie się zapoznać na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej!
Zagłębie S.A, ul. Kresowa 1
41-200 Sosnowiec
Tel/Fax: (32) 299-64-40
E-mail: